Menu

Jak dodanit zrušené životní pojištění?

Aktualizováno dne 8.2.2022

Plánujete zrušit vaše životní pojištění a založit si nové? Můžete narazit na problém v podobě nutného dodanění. Stává se tak hlavně tehdy, pokud lidé změní zaměstnání a nová firma benefit ve formě příspěvku na tento typ pojistky nenabízí. Jak dodanit zrušené životní pojištění, abyste všechny závazky vůči finančnímu úřadu měli v pořádku?

Jak dodanit zrušené životní pojištění?
10 minut čtení
Životní pojištění

Hned v úvodu je třeba zmínit, že předčasné rušení životního pojištění je nevýhodné. V prvních letech trvání pojistky totiž nevzniká nárok na odkupné, tzn. při zrušení pojištění vám nebudou vyplaceny žádné peníze. Je to z toho důvodu, že veškeré zaplacené peníze jdou v první etapě trvání pojistky na náklady se smlouvou spojené. Pokud životní pojištění zrušíte až za několik let, k výplatě sice dojde, ale částka bude značně ponížena.

daně a životní pojištění

Kolik můžete ušetřit na daních s životním pojištěním?

Jak možná víte, životní pojištění vám může ušetřit nemalé peníze na daních. Maximální úspora činí 24 000 Kč ročně. Stačí, aby vaše pojistka splňovala tyto podmínky:

  • Výplata pojistného plnění nejdříve v 60 letech (tzn. datum, kdy smlouva skončí a klientovi budou vyplaceny peníze, které si za ta léta v rámci pojistky naspořil).
  • Pojištění je sjednáno minimálně na dobu 5 let.
  • Klient je pojištěn na riziko „dožití“ nebo na riziko „smrti nebo dožití.“
  • Pojistník je totožný s pojištěnou osobou.
  • Minimální částka, sjednaná na dožití, je u smluv do 15 let 40 000 Kč, a 70 000 Kč u smluv nad 15 let.

Jestliže však životní pojištění zrušíte předčasně, máte povinnost dodanit všechny daňové výhody, které jste uplatňovali v předešlých 10 letech.

dodanění životního pojištění

Jak dodanit zrušené životní pojištění?

Člověk, který se rozhodne svou pojistku předčasně zrušit, musí dodanit všechny daňové odpočty za předchozích 10 let.

Životní pojištění se dodaňuje tím způsobem, že se uplatněná částka vykompenzuje prostřednictvím vyššího základu daně v roce následujícím. Abychom lépe pochopili, jak dodanit zrušené životní pojištění, ukážeme si praktický příklad.

1.) Dodanění v případě, kdy si zaměstnanec na pojištění přispívá sám

Paní Marta si sjednala životní pojištění v roce 2014, přičemž jej v roce 2021 zrušila. Uplatňovala částku odečtu ve výši 10 000 Kč ročně. Daňové výhody tedy uplatňovala po dobu 7 let. Celkem tudíž uplatnila odpočet ve výši 70 000 Kč. Při podání daňového přiznání za rok 2021 si tedy navýší základ daně o tuto částku, tím pádem bude v tomto roce platit vyšší daň. Vznikne jí dodatečné navýšení daně o 10 500 Kč (70 000 x 0,15), protože daň z příjmu fyzických osob je ve výši 15 %.

Nejste si jistí, jakou částku jste v předchozích letech uplatňovali? Obraťte se na mzdovou účetní ve firmě, kde pracujete. Měla by vám poskytnout roční potvrzení o zdanitelných příjmech. V případě nutnosti dodanění musíte daňové přiznání podat vy sami - nemůže jej za vás jako obvykle vyřídit zaměstnavatel. Zrušené životní pojištění se dodaňuje jako Ostatní příjmy (dle § 10 ZDP). V daňovém přiznání se tyto příjmy uvádějí na dvou místech:

  • na řádku číslo 40

dodanění životního pojištění

  • v příloze číslo 2 (na řádcích 207 a 209)

dodanění životního pojištění

2.) Dodanění v případě, kdy vám na pojištění přispíval zaměstnavatel

Mezi oblíbené zaměstnanecké benefity v dnešní době patří i příspěvek na životní pojištění. Jak dodanit životní pojištění v případě, kdy vám zaměstnavatel na pojistku přispíval, nebo ji celou platil?

Uveďme si to na příkladu. Pan Michal pracoval v letech 2017 až 2021 u firmy, která mu na životní pojištění přispívala 1200 Kč, což pokrylo veškeré pojistné, tudíž pan Michal nemusel nic doplácet. Do firmy nastoupil v lednu 2017, a odešel v červenci 2021. Celkem mu firma přispěla 66 000 Kč (1 200 Kč x 48 měsíců) + (1200 Kč x 7 měsíců za rok 2021).

Pan Michal si musí podat daňové přiznání, kde částku 66 000 Kč zahrne v daňovém přiznání do daně ze závislé činnosti. I v tomto případě si musí podat daňové přiznání (tudíž to za něj nemůže vyřídit zaměstnavatel).

Tip! Rušíte životní pojištění z toho důvodu, že vám připadá příliš drahé? Být zcela nezajištěn však není úplně dobrý nápad - stačí chvilka nepozornosti na silnici nebo při jiné situaci a úraz, nebo dokonce invalidita je na světě. Vyřadit z pracovního procesu vás může i dlouhodobější nemoc. Ne vždy je však kvalitní životní pojištění i drahé. Porovnáním cen u nás můžete ušetřit a získat kvalitní pojištění za výhodnou cenu, tj. již za 180 Kč měsíčně.

Najděte nejvýhodnější životní pojištění

daňové přiznání na finančním úřadě

Užitečné informace pro vyřizování na finančním úřadě

Ještě jste nikdy daňové přiznání nepodávali a máte strach z toho, zda to nebude příliš náročné? Shrnuli jsme pro vás v pár bodech užitečné informace o podání daňového přiznání.

  • Daňové přiznání za rok 2021 musíte v odevzdat do 1.dubna 2022 - tento termín platí pro fyzické, neboli papírové podání. Pokud volíte elektronickou metodu, tedy datovou schránku, máte čas do 2. května 2022.
  • Pokud budete využívat služby daňového poradce, termín podání daňového přiznání se přesouvá na 1. 7. Ovšem do konce března musíte finančnímu úřadu doručit plnou moc, že jste podáním daňového přoznání pověřili daňového poradce.
  • Daňové přiznání musíte odevzdat na úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud bydlíte v jiném městě, je možné přiznání vašemu úřadu doručit poštou nebo elektronicky (v případě elektronické korespondence musíte mít elektronický podpis).
  • Co dělat, když na podání daňového přiznání zapomenete? V případě, že se opozdíte maximálně 5 dnů, finanční úřad přimhouří oko a nebude vás pokutovat. Pokud bude prodlení větší, můžete očekávat určité sankce. Jedná se o 0,05 % ze stanovené daně za každý den z prodlení.
  • Co když odevzdáte daňové přiznání s chybami? Při vyřizování na finančním úřadě se nemusíte obávat toho, že něco vyplníte do špatné kolonky. V případě chyby si vás úředník zavolá a vyplní s vámi opravné daňové přiznání. Opravné daňové přiznání lze vyplnit, pokud si chybu uvědomíte (nebo vás na ni upozorní úředník) před datem posledního odevzdání. Pozdější chyby se řeší prostřednictvím dodatečného daňového přiznání.

K letošnímu daňovému přiznání by se vám ještě mohly hodit... naše další články, které se tomuto tématu věnují:

* Paušální daň 2022: Jak na ni? Vyplatí se vám vůbec?
* Sociální a zdravotní: O kolik vzrostou minimální zálohy?
* Životní pojištění a sleva na dani

Mohlo by vás zajímat

thajsko
Vánoční svátky pod palmami: Proč zvolit Thajsko jako zimní útočiště?
6.12.2023

Vánoční svátky jsou obdobím, kdy mnozí lidé touží po úniku z chladného a šedého zimního počasí do exotického ráje, kde mohou slavit pod palmami a na bílých písečných plážích. Jednou z atraktivních destinací pro zimní útočiště je Thajsko.

Světový den bez tabáku
Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
31.5.2023

Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když…

lyžování v čechách
Hory kolem Prahy: 9 míst, kam si zvládnete zajet po práci zalyžovat
12.12.2022

Není pokaždé jednoduché utrhnout se na celý víkend a vyrazit do Krkonoš. A dovolená v Alpách je skvělá, ale kolikrát za zimu se povede? Jestli jako my milujete lyžování, pojďte se s námi podívat na hory kolem Prahy. Dojedete tam i po práci.

lyžování v čr
10 tipů na nejlepší hory v ČR na lyžování
5.12.2022

Netrpělivě čekáte na první letošní lyžovačku? Počasí zatím moc sněhu nepřineslo, ale už teď můžete začít vybírat, kam vyrazíte. Máme pro vás tipy na nejlepší hory v ČR, kde si zalyžujete na sjezdovkách a projedete se i bílou stopou.