« zpět na výpis článků

Předčasné splácení úvěrů bez poplatků? Kdo ví, jestli…

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který byl již schválen poslaneckou sněmovnou, brzy vstoupí v platnost. Podle některých zdraží úvěry i hypotéky, na druhou stranu by je ale zase měl umožnit splatit dříve bez sankcí a poplatků. Avšak bude tomu skutečně tak?

spoření

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Pokud banky nepřijdou s nějakým trikem, jak zamezit předčasnému splácení půjček bez poplatků, lidé by mohli na základně nového zákona splatit své spotřebitelské úvěry a hypotéky vesměs kdykoliv, aniž by za to něco zaplatili. Dojít by mělo i k omezení sankcí za pozdní splátky.

TIP: Kalkulačka půjček vám během pár minut ukáže nejlepší nabídky na trhu

O tom, že se zákonem to nebude tak z hlediska benevolence vůči klientům bank tak horké, jak se říká, ale svědčí to, že zákon také stanovuje, že při dřívějším splacení úvěru bude mít jeho poskytovatel, tedy banka, právo na úhradu takzvaně účelně vynaložených nákladů, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. Jen v těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

„Ono je to svým způsobem logické, protože i banky musejí počítat, takže pokud někomu dají úvěr za perfektní úrok i RPSN s tím, že se s ním domluví, že ho bude splácet deset let, ale on přijde po deseti dnech a peníze jim vrátí, bance tím vznikne ztráta, protože z výnosu deseti dnů za úvěr těžko zaplatí jenom tu armádu svých zaměstnanců, kterým ten konkrétní úvěr prošel rukama,“ vysvětluje Koubek.

Podobně to bude fungovat i vypořádání pozdních splátek. Jakkoli novinové titulky hlásají, že banky již nebudou opozdilce s placením smět „drbat“ tak jako dělají nyní, podle nového zákona i v případě prodlení splátek si bude moci banka naúčtovat penále a smluvní pokuty. A to „jen“ do 50 procent z výše úvěru, nejvýše do 200 000 korun. To značí, že třeba při 100 tisícovém úvěru a jedné pozdní splátce si banka může naúčtovat až 50 tisíc korun poplatek. To udělá asi málokterá solidní banka, ale i tak je vidět, že zákon vnese další a nové parametry do nastavení úvěrů, které bude nezbytné zohlednit při jejich výběru.

„Dobrou novinkou je ale třeba to, že měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až čtvrtinu hypotéky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy,“ vysvětluje Koubek.

TIP: Srovnání půjček během pár minut se srovnávačem finančních produktů Porovnej24.cz

Jakkoli zákon zamíchá se současným nastavením parametrů spotřebitelských a hypotéčních úvěru na trhu, které zřejmě podraží., zcela jistě omezí nabídku úvěrů na trhu. Z trhu vyžene mnoho nebankovních institucí poskytujících úvěry požadavkem na zvýšení jejich kapitálu a zavede i přísnější kontrolu možností klientů bank a zavedených nebankovních institucí úvěr řádně splácet.

„Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností,“ uzavírá analytik bankovního trhu Porovnej24 Michal Koubek.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Co budou banky nabízet za deset let? Miniúvěry… »