« zpět na výpis článků

Bankovní služby začínají u bankovního (běžného) účtu

1. března 2017 vstoupila v platnost část novely zákona o platebním styku, která bankám ukládá za povinnost umožnit klientům změnu banky jedinou návštěvou na pobočce nové banky. „To je z hlediska klientů obrovský posun. Změnit banku se však vyplatí vždy, když máte za to, že platíte moc za to, co od ní dostáváte,“ říká manažer Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

účty

 

Doteď změnu banky, bez složitého papírování, navíc s možností nechat si přenastavit trvalé příkazy a inkasa, bankám v rámci dobrovolnosti ukládal takzvaný Kodexu mobility, který platil od roku 2009. Praxe však byla většinou taková, že změna banky vyžadovala návštěvu staré banky a vypořádání se s ní nejen po stránce byrokratické ale i finanční.

„Nově platný zákon celý proces lehce zrychluje, a to z 15 na 13 pracovních dní. Přitom si stačí jen vybrat novou banku a tam si jít sjednat běžný účet. Ještě před tím bych všem ale doporučil, aby se prostřednictvím našeho srovnávače podívali na to, jaké typy bezhotovostních karet se k účtu vztahují, jak je to s kontokorentem a zároveň i s poplatky za služby spojené s vedením účtu, to všechno najdete na Porovnej24.cz,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Podle něj je škoda, že mnoho Čechů o novince, které jim přinesla legislativa, neví. Na trhu existují tisíce klientů bank, kteří se ji zdráhají změnit kvůli z jejich pohledu obtížného vypořádání nastavených příjmů a výdajů na nový běžný účet.

„To je samozřejmě ta největší hloupost, protože na bankovním trhu jsou jak velké, tak malé banky. Zejména některé z těch malých dokáží v určitých oblastech velmi efektivně nahradit za nepoměrně nižších nákladů na vedení běžného účtu velké banky. I když i ty klientům nabízejí velice atraktivní nabídku, aby od nich neodcházeli. Ideální je si srovnat nabídku na Porovnej24.cz a zohlednit také to, co od účtu očekávám, a teprve pak si účet sjednávám,“ tvrdí Zbyněk Laisek.

Zmiňuje ale i další důležité věci, jako je kvalita nabízeného elektronického bankovnictví a poplatky s ním spojené, flexibilitu zakládat s podúčty a možnosti pracovat s nimi za minimálních nákladů. Samostatnou kapitolou jsou pak možnosti čerpání úvěrů na platebních kartách i přímo od banky.

Další tematické články: běžné účty, spořící účty

 

Další článek: Vedení bankovního účtu zdarma a bez podmínek nabízí jen pár bank »