« zpět na výpis článků

Banky prodlužují platnost platebních karet

Bezhotovostní karty nepřinášejí výhody pouze svým držitelům, ale i bankám. Šetří jim náklady na jejich obměnu. „Kartu už nyní není nutné tak často vkládat do terminálů, nedochází v takové míře k opotřebování, a i banky tím ušetří,“ vysvětluje provozovatel serveru Porovnej24 Zbyněk Laisek.

platební karty

 

Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky toho využívají a prodlužují životnost karet, čímž šetří i náklady. Dřív se měnily staré karty za nové standardně po třech letech, nyní je to mnohdy až za čtyři, nebo dokonce pět.

„Dalším důvodem je ale i snaha bank šetřit kvůli dopadu evropské regulace. Unie od loňského prosince omezila poplatky, které banka vydávající kartu získává z každé platby u obchodníků, z průměrného jednoho procenta na 0,2 procenta u debetní a 0,3 procenta u kreditní karty,“ doplňuje Laisek.

Tip: Srovnejte si běžné účty s bezhotovostními kartami

Prodloužení životnosti karet provedla již například i mBank, která na pětiletou platnost některých karet přešla na přelomu roku a zvažuje to udělat také u zbytku. Pětiletou platnost mají už má delší dobu karty ČSOB a Sberbank, čtyřletou pak mají Fio banka a Equa. Česká spořitelna, která zatím zůstala u tříleté platnosti, podobné prodloužení nevylučuje.

„Některé banky o prodloužení životnosti ale neuvažují. Mají obavy ze zvýšení počtu reklamací kvůli nefunkčnosti a opotřebení karet. Tak se k věci staví třeba Komerční banka,“ říká Laisek.

Výměna staré karty je pro klienta zdarma. Banky uvádějí, že je vydání stojí zhruba 100 korun za jednu kartu. Prodloužením platnosti ze tří na pět let šetří banka 40 procent ročních nákladů na výrobu karty, což odpovídá 13 korunám za rok na jednu kartu.

Kompletní srovnání nabídky platebních karet na tuzemském trhu nabízí online srovnávač cen a podmínek finančních produktu Porovnej24.

Další tematické články: bankovní poplatky, kreditní karty

 

Další článek: Češi jsou přeborníci v placení bezkontaktními kartami. Ne každá se však vyplatí »