« zpět na výpis článků

Banky stále více nabízejí bezhotovostní placení prostřednictvím mobilu

Platební karta jako nástroj drobného bezhotovostního styku zůstává stále na prvním místě. Ale stále více jí začínají konkurovat i další bezhotovostní platební nástroje. Jsou to různé platební čipy a zejména pak platební „karty“ v mobilním telefonu. Porovnej24.cz nabízí srovnání cen a výhod běžných účtů, k nimž se váží platební karty i další způsoby bezhotovostních plateb.

půjčky

 

Ve srovnání například se Spojenými státy evropské banky najíždějí na moderní způsoby bezhotovostního styku o něco pomaleji. Přesto většina z nich již k běžným platebním kartám nabízí i další způsoby bezhotovostního placení.

„Placení kartou v mobilním telefonu nyní nově například zavedla Komerční banka. A slaví s tím úspěchy. Za první měsíc od uvedení novinky na trh začalo mobilem platit více než tři tisíce jejích klientů,“ říká analytik bankovního trhu Porovnej24 Michal Koubek.

Možnost bezpečných a pohodlných plateb prostřednictvím chytrého telefonu banky většinou klientům nabízejí spolu s vydavateli platebních karet, jako je Visa nebo MasterCard. Tento způsob je většinou spojen výhradně s operačním systémem Android verze 4.4 KitKat nebo vyšší, případně s technologií Near Field Communication (NFC).

TIP: Srovnejte si běžné účty a najděte pro vás ten nejlepší

Placení prostřednictvím mobilního telefonu se v praxi příliš neliší od běžného placení bezkontaktní kartou. U menších částek není potřeba zadávat PIN, obvykle do pěti set korun. U vyšších částek se pak PIN zadává na mobilu, nikoli na platebním termínu.

„Hlavní výhodou karty v mobilu je kromě jednoduchosti i to, že funguje zcela nezávisle na mobilních operátorech. Další předností oproti již fungujícímu systému u konkurence je skutečnost, že karta je součástí aplikace pro mobilní bankovnictví, klient tedy nemusí stahovat žádnou další aplikaci, což umožňuje rychlé a jednoduché nastavení a ovládání karty, jako je třeba změna PIN či limity placení,“ vysvětluje Koubek.

Upozorňuje však přitom i na bezpečnostní rizika. V minulosti byly případy, kdy ani běžné platební karty a třeba bankomaty nebyly ze strany bank zabezpečeny tak, jak měly. V případě placení prostřednictvím mobilních telefonů je podle Koubka riziko ještě větší.

„Operační programy, jako je například Android, jsou otevřenými programy, které de facto neustále vysílají signál do svého okolí, nejsou tedy jakkoli uzavřené a je podle mého názoru jen otázkou času, kdy se toho někdo pokusí využít prostřednictvím ještě sofistikovanějšího softwaru za účelem svého obohacení. Na druhou stranu klienti bank nemusejí mít přehnané obavy, protože v případě nelegálního zcizení elektronických peněz jim banky peníze vždy vrátí za předpokladu, že oni sami neudělali žádnou chybu a moderní technologii používali tak, jak jim bylo bankou řečeno,“ myslí si Koubek.

Výhodou podle něj je i to, že platba mobilem je založena na obdobné technologii jako platba bezkontaktní kartou, a proto je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech, které v ČR tvoří již více než 70 procent.

Další tematické články: běžné účty, spořící účty

 

Další článek: Účty v cizí měně získávají na oblibě »