« zpět na výpis článků

Češi neumí správně posuzovat úvěrové nabídky

Při průzkumu, co Čechy a Slováky nejvíce zajímá při výběru půjčky, je na prvním místě kolik zaplatíme na úrocích a jaká bude naše měsíční splátka. 

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

V letošním roce se každý pátý Čech zaměřuje při výběru půjčky na výši úroků, pak na výši měsíční splátky, což je přesný opak oproti loňskému roku. Přitom úroková míra nemusí být tím jediným kritériem pro výběr výhodnější půjčky. Zapomínáme totiž na výši různých poplatků spojených s úvěrem, které mohou úvěr prodražit. Jedná se hlavně o poplatek za sjednání půjčky, za předčasné splacení nebo za poplatek za opožděnou splátku. Proto by se zájemci měli spíše zaměřit na RPSN, což je procentní sazba nákladů, která zohledňuje i některé ze zmíněných poplatků. Do dnešního dne je ale tato sazba důležitá jen pro minimum žadatelů.

Bohužel se lidé začínají při posuzování úvěrů zaměřovat také na taková kritéria, která vůbec nesouvisí s cenou úvěru. Jedná se například o dostupnost úvěru, čím rychlejší je vyřízení a s minimem administrativy, tím je pro klienta zajímavější. Proto se v dnešní době zvyšuje zájem o sjednávání přes internet.

Jestli budete vybírat úvěr, zaměřte se určitě na akční nabídky, které finanční instituce velice často nabízí. Můžete využít třeba odpuštění poplatku za sjednání nebo za předčasné splacení.

Nechcete platit víc, než je nutné? Vyzkoušejte srovnání půjček na serveru Porovnej24, které vám může ušetřit tisíce korun měsíčně.

Další tematické články: Půjčka úvěr, sloučení úvěrů, předčasné splacení