« zpět na výpis článků

Češi si spíše vezmou klasický úvěr od banky a ne P2P půjčku

Alternativní způsoby financování, jako jsou například P2P půjčky nejsou populární. Vyplývá to alespoň z průzkumu agentury STEM/MARK. Podle něj lidé P2P půjčkám nevěří. „Závěry průzkumu si netroufám zpochybňovat, je třeba se ale podívat i na to, kdo si ho zadal,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

spoření

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Základ takzvaných P2P půjček tkví v on-line světě a prostředí takzvané sdílené ekonomiky. Lidé se ucházejí o půjčku, na kterou se jim složí zase další lidé, pro které se jedná o formu investice. Poskytovatelé vydělají na úrocích a dlužník dosáhne na nižší úrok. Podobně fungují i některé P2P „pojišťovny“.

„Peer-to-peer znamená doslova rovný s rovným, P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti, uživatelé,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Ve světě se tento systém stále více rozšiřuje. V Česku se s ním veřejnost zatím seznamuje. Což potvrdil i průzkum STEM/MARK – pětina Čechů vůbec netuší, jak tento systém financování funguje. Každý zhruba šestý člověk P2P půjčování ani nezná. Pokud už si lidé představují, že by P2P půjčky využili, více než dvě pětiny by k jejich využití přesvědčila dobrá zkušenost jejich známých, každý třetí by také ocenil pružnost poskytovatele.

„Alternativní formy financování se u nás mezi lidmi prozatím netěší příliš velké důvěře.  Což potvrzuje u P2P půjček i naši klienti, kteří často mají problém s tím, že nezná v jejich případě poskytovatele úvěru. Vždy raději zvolí banku,“ dodává Zbyněk Laisek. Porovnej24 nabízí okamžité nezávazné srovnání všech nejvýhodnějších půjček na trhu. Po vyplnění elektronického formuláře ihned zjistíte, kdo nabízí nejvýhodnější půjčku i přesnou splátku půjčky, včetně finanční instituce, která vám půjčí.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Srazit náklady na úvěr je nutné hned při jeho sjednání »