« zpět na výpis článků

Co dělat, když vám někdo dluží

Klikli jste na tento článek a v mysli se vám vybavil ten hříšník, který právě zadržuje vaše peníze? Dřív, než vás ovládne vztek, popadnete telefon a zahrnete jej takovým přívalem nadávek, že si po nich bude muset vydezinfikovat reproduktor u mobilu, zjistěte, jak z něj vymoct peníze poklidnější formou.

 

 

Dlužník kamarád

Nejhorším dlužníkem-neplatičem paradoxně bývá ten nejbližší člověk – kamarád. Kamarádi jsou tu od toho, aby vám pomáhali a vy jste tu od toho, abyste pomáhali jim, ale jakmile se ocitneme na poli finančních půjček, máme tu vztahy dva, které většinou nejdou ruku v ruce – vztah kamarádský a vztah věřitel – dlužník.

Protože je náš prvotní vztah právě kamarádský, půjčujeme dle svých maximálních možností, a abychom nebyli za blbce, půjčujeme tak zvaně na “dobré slovo” – jsme přece přátelé, a o nějakých papírech, podpisech a přesných termínech nemůže být řeč. Chyba! I pokud půjčujete přátelům, vždy je potřeba sepsat písemný dokument o poskytnuté půjčce.

Takový dokument se nazývá směnka. Musí obsahovat tyto náležitosti:

  • označení, že jde o směnku
  • závazek zaplatit určitou finanční částku
  • jména dlužníka a věřitele
  • do kterého data je směnka splatná
  • na jakém místě ji dlužník má uhradit (stačí město)
  • datum a místo vystavení směnky
  • podpis dlužníka

Už se vidíte, jak při posezení v hospodě máváte nějakým úřednickým lejstrem a místní štamgasti se můžou smíchy potrhat? Výhodou směnky je, může být sepsaná na čemkoliv - je platná dokonce i tehdy, pokud ji napíšete na pivní podtácek či ubrousek.

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vám kamarád dluží a žádný písemný důkaz pro to nemáte, je to sice tvrdší oříšek, ale zdaleka to není důvodem pro to, házet flintu do žita. V první řadě zkuste osobní domluvu - přimějte kamaráda podepsat tzv. “uznání dluhu” – vzor listiny najdete na internetu. Obrovským plusem této listiny je, že uznáním dluhu prodloužíte promlčecí lhůtu ze 3 na 10 let, a budete mít konečně jednoznačný důkaz o dluhu v ruce. Pokud se váš druh potácí ve finančních problémech, navrhněte mu možnost splátkového kalendáře - aby dluh rozdělil do několika částí, které vám bude každý měsíc platit, dokud všechny finance nesplatí.

Jak postupovat tehdy, pokud v ruce žádný písemný důkaz nemáte, všechny pokusy o rozumnou domluvu selhaly a kamarád s vámi přestal komunikovat? V tom případě zkuste otrlejší způsob vymáhání. Dlužník zřejmě doufá, že když bude hrát mrtvého brouka, vy na dluh zapomenete. Vy naopak dejte najevo, že půjčku rozhodně nehodláte smáznout a čile s ním udržujte kontakt. Nezaškodí jej navštívit doma a pokusit se o domluvu, či se jej pravidelně pokoušet zastihnout na telefonu. Máte-li jej na Facebooku, napište mu na zeď otevřenou otázku, kdy vám dluh hodlá vrátit. Cílem je, aby pochopil, že snahu o vrácení půjčky nevzdáte.

Dlužník firma

Co když vám ale nedluží kamarád, ale objednavatel vašich produktů či služeb? Zboží jste dávno dodali a na vaše bankovní konto ne a ne přistát přislíbený honorář. Opět se vyplatí nechat si podepsat co nejvíce dokumentů, které dokazují, že jste produkty odběrateli předali a služby zrealizovali, a že ty byly předem objednány. Předtím, než zboží dodáte, nechte si zaslat objednávku. V případě zpětného dokazování postačí i e-mail, ve kterém si daná firma objednává vaše služby.

Jste-li zaměstnanec, kterému firma dluží mzdu, nemusíte bezmocně složit ruce do klína a po zbytek měsíce žít o chlebu a vodě. Jako důkazní materiál poslouží vaše pracovní smlouva a důkazy, že jste do práce docházeli. Můžou jimi být například výkazy o docházce či osobní svědectví vašich spolupracovníků, kteří se budou dušovat, že jste si každý den poctivě odkroutili svých osm hodin.

Jak peníze vymoct?

Dluží-li vám kamarád či firma a máte o tom písemný důkaz, využijte některé z vymáhacích firem. Fungují na principu, že v případě úspěchu s vymáháním částky si z ní ponechají provizi, která se pohybuje mezi 10-30 %. Ovšem dejte si pozor na podvodníky, kterých je v této oblasti nespočet. Solidní firma si nikdy nebere peníze předem, provizi platíte pouze v případě úspěchu.

Pokud chcete dlužníka postrašit," pošlete mu předžalobní výzvu. Její vzor najdete na internetu. Výzvu doručte do sídla firmy či místa bydliště dlužníka. Je možné, že se zalekne možnosti soudního popotahování a částku vám uhradí.

Má-li daná firma na internetu veřejný profil, nezaškodí jí napsat negativní recenzi. Možná jim představa, že odrazujete jejich potenciální zákazníky bude natolik nepříjemná, že vás požádají o odstranění komentáře výměnou za vrácení vašich peněz.

Poslední a nejdražší možností je obrácení se na soud. Existuje však riziko, že v případě prohrání sporu se nejenže nedoberete vašich peněz, ale budete muset navíc uhradit soudní poplatky. Proto se před tímto krokem raději poraďte s právníkem. Zjistíte především, jestli vaše důkazy vůbec za něco stojí a jestli máte šanci na úspěch. V případě že u soudu prohrajete, hradíte sami soudní poplatky. Ty jsou nižší, podáváte-li návrh elektronickou cestou. Do 10 000 Kč platíte 400 Kč, vymáháte-li částku v rozmezí 10 000 – 20 000 Kč, vyjde vás poplatek na 800 Kč. Jestliže je dluh vyšší než 20 000 Kč, vypočítá se poplatek procentuálně, tedy 4% z vymáhané částky. V případě, že soud vyhrajete, hradí poplatky žalovaná strana.