« zpět na výpis článků

Co lze při cestování získat zdarma

Dovolená se často prodraží víc, než jsme plánovali. Je to tím, že míváme mlhavou představu o místních standardních cenách, ve vražedném tempu střídání atrakcí, prohlídek a relaxací nemáme čas zatěžovat se nějakým porovnáváním nabídek, a především se ocitáme v jakémsi cestovním transu, ve kterém jsme třeba schopni koupit si po příletu do Rakouska šnorchl a těšit se na potápění za korálovými útesy.

 

Ovšem v každé letní destinaci jde naopak ušetřit díky věcem, za které nemusíte platit ani korunu. Podívejte, které to jsou:

Free walking tours

Věděli jste, že můžete využít služeb turistického průvodce zdarma? Většinou je naleznete ve všech větších městech Evropy, které stojí za řeč. Každý den v dopoledních hodinách vyráží na tzv. free walking tour, což znamená, že když ho stihnete, provede vás kýženým městem zdarma. Přesné místo a čas vyhledáte na internetu po zadání slov: "Free walking tours Paris/Rome/London" či kam to vlastně jedete. Výklad během prohlídek probíhá zpravidla v angličtině, pokud si průvodce nevyberete den předem na webových stránkách a nedomluvíte se jinak.

Prohlídky bývají poučné, zábavné a nekonvenční. Většinou během nich získáte cenné a aktuální tipy na další bezplatné zážitky, na restaurace, možnosti večerního vyžití, a různé časově omezené akce. Přestože je služba zdarma, bývá nepsaným zvykem průvodce na konci prohlídky dle vlastního uvážení ohodnotit. Když najdete v kdysi cinkající kapse jen díru, nenápadně se vytraťte.

Muzea a galerie

Takový kulturní stánek jako muzeum nemusí vždy sloužit jen k obohacení kulturního rozhledu. Zvláště cestujete-li v parných měsících, klimatizovaná sbírka exponátů nemusí leckoho lákat pouze svou historickou či uměleckou hodnotou. Většinou zde najdete i další vybavení, zajišťující neméně důležité potřeby zmoženého turisty. Vedle toho (a především!) si samozřejmě prohlédnete zajímavé expozice a dovíte se něco zajímavého o historii a kultuře navštěvovaného kraje.

Tipy na taková muzea, která vás nechají všech těchto vymožeností užít zdarma, najdete na webových portálech měst, co plánujete navštívit, nebo na různých cestovních blozích. Zde předkládáme přehled těch nejznámějších z nich.

Tak například v Berlíně se zdarma podíváte do Anti-válečného muzea (Anti-War Museum) a na muzejní kousek Berlínské zdi.

Paříž vás bez poplatku zve do Muzea moderního umění (Museum of Modern Art) a každou první sobotu v měsíci na Vás zdarma mrkne samotná Mona Lisa v Louvru. Stejnou příležitost máte v den výročí dobytí Bastily.

Londýn je přímo kulturní Ježíšek, který vám nadělí volné vstupy do všech nejdůležitějších muzeí a galerií. Standardní turistickou vycházku si tak můžete vylepšit návštěvou Národní galerie (National Gallery), galerie Tate, Britského muzea (British Museum) a Přírodopisného muzea (Natural History Museum).

Athénách si zajdete zdarma do většiny galerií moderního umění a do spousty muzeí, kterých tu najdete opravdu hodně. U těch klasických jde například o Epigraphical Museum Centre of Folk Art & Tradition a Kanellopoulous Museum.

 

Pokud i vaše cesta vede do Říma, zdarma Vás tam poučí Muzeum osvobození (Liberation Museum), které se věnuje dlouhému procesu osvobození Říma od nacismu a spousty dalších muzeí s veselejší tematikou vás pustí zdarma první sobotu v měsíci. Nezapomeňte také na Pantheon a Kostel svatého Klementa.

Kodani jsou pro vás zdarma otevřeny ty nejzásadnější instituce. Národní muzeum Dánska a Dánská národní galerie – velmi sociální přístup.

Záludné jak výpad útočného skotu je Muzeum býčích zápasů v Madridu. Bez finančního výdeje tam proklouznete jen v určitém časovém intervalu. Tedy od šesti do osmi hodin večer kromě neděle.

Tento výčet zdaleka neobsahuje všechny kulturní instituce pyšnící se volnými vstupy. Proto doporučujeme vždy prostudovat webové stránky již zmíněných cestovních blogů a především samotných muzeí a galerií, které plánujete navštívit.

 

 

 

 

Další článek: Jak správně nastavit cestovní pojištění »