« zpět na výpis článků

Zbavte se stresu za 300 Kč ročně

Každý den na vás čeká spousta stresových situací – aby vaše pobíhající dítě neshodilo při nákupu lahev s drahým alkoholem, aby váš pes neponičil cizí věci, aby váš truhlík nespadl při vichru z okna a někoho nezranil, abyste při sportu někomu nechtěně neublížili … s tím vším vám pomůže pojištění odpovědnosti.

 

Pokud způsobíte někomu škodu (na majetku, zdraví či životě), jste ze zákona povinni tuto škodu uhradit, přestože jste ji způsobili nechtěně nebo nevědomě. Výše škody se může v závislosti na rozsahu vyšplhat až do milionů korun. Nikdo z nás není neomylný a nedokáže předvídat všechny situace a poškození zabránit, ti prozíravější a zodpovědnější si ale sjednali pojištění odpovědnosti, za které můžete zaplatit korunu denně, a které vám uhradí vámi způsobenou škodu, jež by vás jinak finančně naprosto zruinovala.

Pro koho je pojištění povinné

Povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu mají lidé pracující v určitých (vysoce odborných) profesích – advokáti, notáři, daňoví poradci, insolvenční správci a poskytovatelé zdravotní nebo sociální péče. V tomto případě chrání pojištění jejich klienty, které by mohli vykonavatelé těchto profesí poškodit a způsobit jim vážné následky. Pro ostatní sice povinné není, ale všem usnadní život a ubere něco z každodenního stresu.

Pojištění odpovědnosti pro fyzické osoby

Příkladů, kdy se vám vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti, je nespočet – od škod způsobených při sportu, jejichž úhrada bývá finančně nejnáročnější a kam patří kromě škod na zdraví i poničené sportovní vybavení, přes majetkové škody způsobené běžným provozem domácnosti, tedy jak denní údržbou domácnosti a obsluhou elektrospotřebičů a jiných domácích pomocníků, tak i kutilstvím a provozováním různých koníčků, až po škody způsobené domácím mazlíčkem

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele

Toto pojištění se vztahuje ke škodě vzniklé v souvislosti s činností podnikatele, která musí být uvedena v pojistné smlouvě. Pokud například kadeřnice obarví omylem zákaznici i šaty nebo obkladačovi upadne kus materiálu a poškodí pod ním stojící auto nebo nakupující upadne v obchodě na vytřené podlaze, za škodu vždy zodpovídá provozovatel a musí ji uhradit. Jediné, co mu může pomoci, je právě pojištění odpovědnosti.

Jak nahlásit škodu

Je potřeba dostatečně zdokumentovat vznik a okolnosti škody a zajistit si veškeré možné svědecké výpovědi. V případě rozporů je jistější přivolat policii, hlavně nesmíte podepisovat nic, čemu nerozumíte, a v případě, že se to stane v cizině, je lepší připojit i svoji verzi v českém jazyce. Vše pak musíte nahlásit vaší pojišťovně, která vám poradí s dalšími kroky a následně škodu proplatí.

Na co si dát pozor

Při uzavírání pojištění odpovědnosti je důležité pečlivě si prostudovat smluvní podmínky a výši spoluúčasti a dát si pozor na výluky z pojištění. Pokud si nejste jisti nebo nemůžete smluvní podmínky na internetu najít, stačí se obrátit na náš e-mail info@porovnej24.cz.

 

Další článek: Cestovní pojištění – vyhozené peníze? »