« zpět na výpis článků

Do penze jedině s milionem korun. Minimálně…

Češi by si měli na důchod naspořit alespoň milion korun, tvrdí finanční experti. Zvyšují tak o 200 tisíc korun průměrnou částku, o níž si většina Čechů myslí, že jim ve stáří postačí k dorovnání státní penze. Z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci Češi mají za to, že jim postačí 800 tisíc korun

penzisté

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Podle průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA), během něhož byla oslovena tisícovka Čechů, si lidé představují, že jim v případě výpadku příjmu budou stačit úspory ve výši zhruba 60 tisíc korun. A v důchodu prý bez problémů přežijí s naspořenými 800 tisíci korunami. Na penzi si v účastnických a transformovaných fondech v současné době spoří kolem 4,5 miliónu Čechů. Celková naspořená částka je nyní zhruba 367 miliard korun. V průměru tak na jednoho člověka připadá kolem 80 tisíc korun.

„Svoji roli v tom hraje samozřejmě hlavně to, kolik je kdo schopný uspořit. Můj odhad je, že většina stávajících penzistů by se považovala za velmi bohaté, pokud by na kontě měli milion korun,“ říká provozovatel Porovnej24 Zbyněk Laisek.

I tak odborníci Čechům doporučují naspořit si na důchod alespoň milion korun. Porovnej24 nabízí aktuální srovnání nabídek penzijních fondů v třetím pilíři důchodového systému – v takzvaném „penzijku“.

„To je skutečně rada nad zlato, zvlášť když uvážíme, že hodnota celkového majetku jednoho občana České republice dnes představuje právě jen ten zhruba milion korun a vklady a hotovost z něj tvoří asi jen pětina,“ dodává Laisek.

TIP: Najděte to nejlepší penzijní připojištění na srovnávači Porovnej24

Z průzkumu vyplývá, že mladým lidem do 30 let by v penzi postačily úspory ve výši zhruba 788 tisíc korun, zatímco lidé v produktivním věku (30 - 44 let) už hovoří alespoň o 940 tisících korunách. Padesátníci, kterým už důchod pomalu klepe na dveře, podle svých představ vystačí s úsporami kolem 850 tisíc korun, ovšem lidé v důchodovém věku (60 - 70 let) se spokojí s naspořenými zhruba 620 tisíci korunami.

„Nezlobte se na mne, ale tato čísla snad ani nemá cenu komentovat. Jednak jsou to jen představy lidí o tom, kolik by jim ideálně stačilo, a za druhé jsou to představy v situaci, kdy většina penzistů, kteří mohou, si přivydělávají, aby měli z čeho zaplatit náklady spojené s bydlením a třeba i doktory v příštím měsíci,“ krčí rameny Laisek.

Podle výsledků průzkumu asociace dále vyplývá, že úspory na důchod by měly odpovídat nejen představám, ale také očekávaným potřebám v době seniorského věku. Při průměrném měsíčním příjmu, který se v České republice pohybuje kolem 27 tisíc korun hrubého, by tak Češi na důchod měli mít ušetřen alespoň milión korun.

„Češi nemají naspořeno zdaleka tolik, kolik si představují, že naspoří. Například nemají našetřenu ani potřebnou krátkodobou finanční rezervu pro případ výpadku příjmů, kterou by měli udržovat ve výši alespoň šesti průměrných měsíčních platů. A ostatně i s ní jako s první začít spořit,“ vysvětluje Laisek.

Jeho slova potvrzuje i průzkum, podle kterého finanční rezervu má k dispozici jen sedm z deseti domácností, v případě důchodců pak zhruba tři čtvrtiny. Ti, kteří nějakou rezervu mají, by s ní i tak dokázali vyžít jen pár měsíců. Více než pětina lidí zhruba měsíc a další pětina pak dva až tři měsíce. Pouze každý sedmý člověk by s krátkodobými úsporami vyžil deset až dvanáct měsíců.

Majetek domácností v ČR dosáhl v roce 2015 hodnoty 11,4 biliónu korun. Podle údajů Českého statistického úřadu ho domácnosti drží ve třech hlavních formách -nemovitostech určených k bydlení, bankovních vkladech a přírodních zdrojích, jako je například půda.

Majetek v podobě nemovitostí na bydlení činí 4,2 biliónu korun, vklady a peněžní hotovost představují částku 2,6 biliónu korun a v přírodních zdrojích mají domácnosti majetek v hodnotě 1,3 biliónu korun. I přes téměř nulové zhodnocení drží v hotovosti a na vkladech více než 2,5 biliónu korun, tedy přibližně polovinu svých finančních prostředků. V hotovosti a na vkladech drží domácnosti pětinu svého celkového majetku. Z dalších finančních produktů následují akcie s desetiprocentním podílem a podílové listy s tříprocentním podílem. V penzijních společnostech mají uloženy zhruba tři procenta majetku, v životním pojištění pak 2,4 procenta.

Hodnota celkového majetku jednoho občana tvořila v roce 2015 zhruba 1 milión korun. V průměru má jeden člověk v hotovosti či v bankovních vkladech uloženo zhruba 200 tisíc korun. Významnou část majetku (44 procent) mají domácnosti uloženu ve finančních produktech. I přes téměř nulové zhodnocení drží v hotovosti a na vkladech více než 2,5 biliónu korun, tedy přibližně polovinu svých finančních prostředků. Postupně roste i objem vkladů, které občané střádají v rámci svých penzijních a životních pojistek.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: Peníze z druhého pilíře lze snadno převést do doplňkového penzijního spoření »