Menu

Hranice 400 000 převodů v květnu odolala

article big
6 minut čtení
Elektřina
11.6.2012

Operátor trhu s energiemi začátkem měsíce června uveřejnil aktuální čísla týkající se převodu energií k jinému dodavateli za měsíc květen 2012. Výsledek je takový, že v květnu změnu dodavatele provedlo o 23 562 (32,75 %) méně lidí než v dubnu. Celkový počet převodů se zastavil k 31. 5. na hranici 394 tisíc.

Vývoj počtu změn dodavatelů energie

Nemůžeme jednoznačně říct, že by o změnu dodavatele klesl zájem, ba naopak, ten přes neúprosně se blížící topnou sezonou stoupá. Dodavatele v květnu změnilo 48 562 odběratelů energií. Bohužel stále větší procento majitelů odběrných míst je limitováno smlouvou na dobu určitou (nejčastěji 24 měsíců). Díky novele energetického zákona je možné se i ze smlouvy na dobu určitou vyvázat. Pokud Váš dodavatel zvýší ceny, či změní všeobecné obchodní podmínky, za kterých jste uzavírali smlouvu, můžete smluvní poměr se stávajícím dodavatelem ukončit až s tříměsíčním zpětným odvoláním.

V oblasti získávání nových klientů jsou stálicemi velké, historicky stabilní a známé společnosti. Společnost ČEZ Prodej s.r.o. je zdárným příkladem, že Češi se drží starého a osvědčeného. Za měsíc květen k ČEZ Prodej s.r.o. přešlo se svým odběrem zemního plynu 8 777 odběratelů. Toto číslo představuje pouze 4,65 % z celkového objemu zákazníků, kteří odebírají zemní plyn od společnosti ČEZ, pokud se podíváme na dodávky  elektrické energie tak tam společnost měsíc od měsíce klienty ztrácí.

Velkým hráčem českého trhu s energiemi je  konkurence schopný E.ON Energie a.s.. Jeho velmi levný plyn pro rok 2012 a bonus 500 Kč na nákup v Tescu (při zřízení smlouvy na elektřinu i plyn) přiměl k přechodu od března do května 6 320 odběratelů. Na rozdíl od ČEZ Prodej s.r.o. si E.ON Energie a.s. vede skvěle i v oblasti změny dodavatele elektrické energie. V květnu společnost E.ON zaznamenala přírůstek v podobě 8,13 % převedených smluv na dodávku elektrické energie (konkrétně tedy 1 241 odběrných míst). Jedničkou v počtu odběratelů elektřiny i z hlediska pravidelného měsíčního přírůstku je alternativní dodavatel energií Centropol Energy, a.s.. Ten z celkového počtu přibližně 7,5 milionu evidovaných odběrných míst České republiky vlastní 300 936 odběrů (tedy 4,01 %). Zbytek domácností a firemních odběrů je rozmělněn mezi ostatní obchodníky s energiemi.

Zajímavá je i vyváženost co do počtu smluv na odběr obou komodit v případě Bohemia Energy entity, s.r.o., kde 60,3 % smluv  je na  odběr elektrické energie a zbylých 39,7 % patří zemnímu plynu.

Volbou změny dodavatele není jen expanze už tak velkých a středních firem, ale i zrod firem nových. V květnu byla veřejně zapsána do statistik Operátora trhu i společnost Karlovarská plynárenská, která má v současné době evidovaných 104 odběratelů zemního plynu. Neměli bychom opomenout Pražskou plynárenskou a.s., která se též jako stálice věnuje i dodávce elektrické energie a je v seznamu Dodavatelů sdružených služeb a dodávky elektrické energie zapsána od března roku 2012 a nyní má 221 odběrných míst.

Závěrem se stává fakt, že se vyplatí nepodceňovat náklady spojené s energiemi. Konkurence tlačí ceny dolů a výrazně napomáhá zkvalitnění služeb směrem ke koncovému zákazníkovi. Informace pro všechny odběratele plynu, kteří mají smlouvu na dobu určitou a jsou tak vázáni u svého stávajícího dodavatele: 1. 7. 2012 většina dodavatelů mění ceny zemního plynu. Můžete tak využít situace a vybrat si levnějšího dodavatele, třeba z řad alternativců. V květnu svým nárůstem překvapila společnost Elimon, která rozšířila své řady o 25,39 % nových odběratelů. Další nárůst zaznamenala společnost X-Energie s přírůstkem 3 423 odběrných míst. Vyberte si i Vy z široké palety dodavatelů.

Markéta Kindlová
produktový manažer energie
Porovnej24.cz

 

Získejte levnější povinné ručení a ušetřete až 75% z běžné ceny!

SPOČÍTAT

Mohlo by vás zajímat

thumb
Cestovní pojištění
Kam v zimě za teplem aneb slunečné destinace, které vás nepřijdou draho
19.1.2018

Tisíce Čechů každoročně praktikují určitý vzorec chování. V létě se nahrnou do přímořských destinací, ve kterých o přeplněné pláže a vysoké ceny pobytů není nouze, přičemž v zimě skuhrají nad depresivním počasím. Patříte mezi ně, nebo jste už také…

thumb
Bydlení
Řešení pro malé byty — jak čarovat s prostorem
18.1.2018

Někomu se podaří koupě úžasného apartmánu s pokoji o velikosti tanečních sálů, jiný se musí tísnit v miniaturním bytě. Přesto si obyvatelé tak odlišných obydlí můžou užívat stejnou míru komfortu. Nevěříte? Klíč je v chytrém řešení pro malé byty. Bydlení…

thumb
Životní styl
Rodiny v číslech: kolik peněz dostanou v roce 2018?
16.1.2018

Být rodičem je jedno z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších povolání. Možná vaše ratolesti zrovna usnuly, nebo se vám podařilo je na deset minut zabavit u Večerníčku. Dopřejte si trochu oddechu u počítačové obrazovky a zjistěte, ke kolika penězům si…

thumb
Běžné účty
Délka bankovního převodu se zkrátí na několik sekund
15.1.2018

V mezibankovních převodech se blýská na lepší časy. Banky plánují usnadnit klientům přesun peněžních prostředků mezi jednotlivými účty. Revoluční změna, která umožní převod plateb z účtu na účet za pár vteřin, by mohla vejít v platnost již v tomto roce. …