« zpět na výpis článků

Hypoteční trh začíná ochlazovat, objem poskytnutých hypoték klesá

Hypoteční trh začíná pociťovat první dopady regulace České národní banky. Objem poskytnutých hypoték klesá a bydlení se stává méně dostupným.

 

Regulace ČNB se začíná projevovat na hypotečním trhu. Ten byl ještě na začátku léta pěkně horký a objem poskytovaných hypoték byl natolik vysoký, že se začaly naplňovat obavy Česká národní banky z přehřátí trhu. To mimochodem bylo příčinou minulé ekonomické krize. ČNB tento vývoj předpokládala a o několik měsíců předtím vydala doporučení, které má za cíl omezit objem poskytovaných hypoték. Důsledky této regulace začínají pociťovat žadatelé o hypoteční úvěry.

Její regulace vnesla do vroucích hypotečních vod trochu studeného proudu. Vedení některých bank uvedlo, že v následujícím kvartálu objem poskytnutých hypoték výrazně sníží. Co to znamená pro běžné zájemce o vlastní bydlení?

Situace se začíná projevovat na zvýšených úrokových sazbách a pečlivějším zvažování bankovních ústavů, komu hypotéku poskytnout a komu ne. Nutno podotknout, že ČNB toto opatření nevydala ze zlé vůle, pouze se snaží chránit ekonomický trh před směřováním do krize.

Zbyněk Laisek, manažer Porovnej24.cz, který dlouhodobě monitoruje situaci na hypotečním trhu, však zájemcům o vlastní bydlení radí, aby neházeli flintu do žita. I přes ztížený přístup k hypotečním úvěrům občas některé banky přijdou s krátkodobou nabídkou levnější úrokové sazby. Aktuální nabídky jednotlivých bank je možné přehledně sledovat ve srovnávači a okamžitě se dozvědět o nových výhodných příležitostech.

Zbyněk Laisek zároveň připomíná, že ekonomika se pohybuje v cyklech. V období velkého ekonomického růstu bývá vlastní bydlení nedostupnější a úrokové sazby, stejně jako ceny nemovitostí rostou. Ovšem v období poklesu se tenze z hypotečního trhu vytrácí. Je velmi pravděpodobné, že za pár let se objem poskytovaných hypoték a tedy šance na získání vlastního bydlení opět zvýší.

 

Další článek: Nástrahy, na které si dejte pozor při výběru bytu »