« zpět na výpis článků

Hypoteční úvěr a životní pojištění spolu dávají smysl

Banky půjčují úvěry na bydlení ve velkém a ochotny jsou dát i více, než si i sám žadatel myslí, že potřebuje. V dobách nízkých úrokových sazeb, stabilního příjmu a pevného zdraví je splácení úvěru jednoduché. „Člověk by měl ale myslet i na to, jak by hypotéku splácel ve chvíli, kdy mu zdravotní potíže znemožní peníze vydělávat. Jak bude hypotéku splácet jeho rodina…,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

hory

  cestovní pojištění   Srovnat ceny cestovního pojištění

 

Komplikacím se splácením hypotečního úvěru je možné preventivně předejít již při samotném rozhodování o hypotéce. I zachování vlastních finančních rezerv může ušetřit nepříjemnosti.

„Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro hypotéku, řešte ji komplexně a myslete také na případné komplikace. Jednotlivé varianty podrobně srovnejte, sledujte nejen úrokové sazby, ale také výši měsíční splátky a všechny další platby spojené s hypotékou. Nezapomeňte zvážit také samotnou výši úvěru, vzhledem k vlastním rezervám. Vyšší úvěr, za cenu ponechání vyšších rezerv, bývá bezpečnějším řešením než naopak,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Michal Koubek.

Upozorňuje na to, že člověk musí automaticky počítat s tím, že hypotéka mu může po skončení její fixace, anebo při zvýšení sazeb centrální bankou zdražit „ze dne na den“ i o několik procent.

TIP: Srovnání životního pojištění od Porovnej24.cz najdete zde

„Lidé si toto neuvědomují, protože hypotéky i ceny úvěrů dlouhodobě klesají, mají za to, že tomu tak musí být napořád, což ale není pravda,“ dodává.

Nejlepší obranou proti náhlým a nepříjemným změnám je podle něj vlastní finanční rezerva, která by měla být ve výši tří až šestinásobku měsíčních výdajů. Podle statistik je nejčastější příčina poklesu příjmu způsobena změnou zdravotního stavu – pracovní neschopnost.

„Čímž se dostává k produktu, který by měl s hypotékou svázán. A tím je rizikové životní pojištění pro živitele rodiny a ty, z jejichž příjmů je hypotéka splácena. Může se stát, že jim vypoví zdraví, nebo budou mít nějakou nehodu a bez pojištění se celá rodina ocitne v dosti nezáviděníhodné situaci,“ vysvětluje Zdeněk Novák.

Jedním z nejdražších pojištění je pojištění proti trvalé invaliditě, která sice není nejčastější, ale když k ní dojde, patří k těm nejvíce ohrožujícím rizikům. Hlavní nebezpečí spočívá v dlouhodobosti a nemožnosti stav zvrátit k lepšímu.

TIP: Výhodné životní pojištění zkuste můžete najít zde

„Z toho plyne jediné, totiž situace, kdy máte hypotéční úvěr, ale nemáte, jak vydělat na jeho splácení, prostě proto, že vám to váš zdravotní stav neumožňuje tak, jak jste byli zvyklí. Pokud nemáte finanční rezervy alespoň ve výši vaší hypotéky, což nebývá obvyklé, je velice těžké se na takové riziko připravit vlastními silami, a proto zde může pomoci pojištění,“ tvrdí Novák.

Pro tyto případy se podle něj jednoznačně vyplatí zajištění formou životního pojištění. Stupeň invalidity (1,2,3) zvolte podle svého vzdělání a možnosti uplatnění na trhu práce i v případě invalidity. Jsou tu ale i další rizika, jako například riziko úmrtí, finanční dopad na zbývající členy domácnosti může být velmi závažný i finančně. I zde tedy může pomoci kvalitně uzavřená smlouva s pojišťovnou. Ceny životního pojistek i podmínky smluv jsou ke srovnání na Porovnej24.

Další tematické články: nejlevnější cestovní pojištění, cestovní pojištění

 

Další článek: Jak nastavit životní pojištění v rodině »