« zpět na výpis článků

Hypotéka bez starostí

Přemýšlíte o hypotéce? Chcete spokojeně bydlet? Zvažte možná úskalí a myslete na budoucnost a případná rizika ještě před sjednáním hypotéky.

 

Úvěr na bydlení, neboli hypotéka, patří k nejdlouhodobějším finančním závazkům v životě člověka. Také většinou řeší jednu z nejdůležitějších potřeb člověka a sice vlastní bydlení. Naším cílem je, aby po celou dobu splácení, bylo vše tak, jak má být a jak jsme si naplánovali. Vzhledem k dlouhé době, po kterou musíme tento závazek splácet, se ale může vyskytnout a přihodit neplánovaná situace, například v podobě ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, úrazu, nebo ke změně finančních možností v rodině. Tyto situace se stávají poměrně běžně. Banky s tímto počítají a nabízejí různé možnosti řešení. Pojďme se nyní podívat co a jak v případě potíží se splácením hypotéky.

Hned na začátku je potřeba říct, že banky nabízejí různé druhy pojištění, různé druhy služeb jako přerušení splácení, odklad splátek, snížení splátky atd., za různé poplatky a jsou také různě přístupné k nestandardním řešením. Pokud tedy nejsme odborníci v této problematice, je dobré svěřit se do rukou seriózních firem a hypotečních specialistů, kteří mají všeobecný přehled na hypotečním i pojistném trhu jako například portál www.porovnej24.cz. Vzhledem ke spolupráci se všemi bankami, které poskytují hypoteční úvěry, jsou schopní právě pro Vás najít ideální řešení při sjednávání hypotéky, ale také Vám pomohou kdykoliv v průběhu jejího splácení.

Nejdůležitější zásada by měla být řešit vše včas a neponechat tuto situaci dojít do neřešitelného problému. To znamená oznámit bance svou situaci okamžitě, jakmile nastane a požádat jí o možné řešení.

Jaké máme možnosti zabezpečení se pro případ neschopnosti splácet? První možností je proti tomuto riziku se nechat pojistit. Některé banky to mají přímo v podmínkách poskytnutí, jiné jako možnost volby. V každém případě odborníci doporučují toto pojištění si uzavřít a nepodceňovat, přeci jen se nejedná většinou pouze o Vás, ale o zabezpečení celé Vaší rodiny. Tzv. pojištění schopnosti splácet se může vztahovat na situaci, kdy vás například propustí z práce, při dlouhodobé nemoci, nebo při úrazu. Tyto podmínky je potřeba řádně promyslet ještě před uzavřením hypotéky u konkrétního peněžního ústavu, aby pojištění odpovídalo vašim potřebám a možnostem.

Další možností, jak předcházet neschopnosti splácet je finanční rezerva. Jedná se o formu zabezpečení, která by měla být téměř automatická i v případě pojištění již výše uvedeného, protože se mohou lišit časové podmínky, kdy bude pojišťovna plnit a do té doby musíte pokrýt splátky z vlastních zdrojů. Osobně bych doporučil mít v rezervě alespoň šest měsíčních splátek. Tato rezerva poté pomůže překonat období hledání nové práce, delší nemoci a podobně. Spolu v kombinaci s odkladem splátek může období, kdy musíme řešit nezvyklou situaci, ještě prodloužit

Další možnosti jak řešit nenadálé situace, je možnost snížení splátky hypotéky, nebo odklad splátek. Tuto možnost nabízí v různé kombinaci většina bank od možnosti předplatit si takovouto službu po aktuální řešení v momentě, kdy tato situace nastane. Všechny banky přivítají klienty, kteří chtějí řešit takovouto situaci aktivně a přijdou sami, než řešení kdy klient je po splatnosti a hraje tzv. „mrtvého brouka“. Tady narůstají splátky o poplatky, sankční úroky a další výdaje s tím spojené a není to rozhodně rozumné řešení.  Odklad splátek znamená, že po určitou dobu nemusíte splácet bance nic. Většinou se jedná o jeden až čtyři měsíce, dle konkrétních pravidel a produktů banky. Stejně tak se musíte vejít do dalších parametrů jako například maximální věková hranice v době splacení celé hypotéky atd. To samé platí i v případě snížení splátek hypotéky. Znamená to pro Vás nižší měsíční splátku, přijatelnou pro Vás, ovšem za cenu prodloužení celkové splatnosti hypotéky. Banky většinou nemají problém klientovi poskytnout jak odklad splátek, tak jejich snížení, v případě, že se jedná o solidního klienta, který aktivně řeší svou situaci ihned a s bankou komunikuje.

Možností jak řešit nenadálé situace v případě splácení hypotéky je dost. Je jen na Vás a Vašem správném úsudku s kým se poradíte již při výběru poskytovatele hypotečního úvěru a konkrétního produktu, individuálně nastaveného přímo pro Vás a Vaši rodinu.

Výsledkem je spokojené bydlení dle Vašich představ.

Ing. Milan Havlíček
Produktový manažer úseku hypoték

 Vyberte si nejvýhodnější hypotéku

 

 

Další tematické články: hypotéky, refinancování hypotéky, fixace hypotéky

 

Další článek: Hypotéky v prvním čtvrtletí 2012 »