Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Hypoteční kalkulačka 2019

Porovnejte si nabídky a získejte nejlepší hypotéku právě pro vás

Splátka hypotéky
2,5 mil. Kč na 30 let
11 032 Kč 10 112 Kč měsíčně
Ušetříte 11 040 Kč ročně
  • Nabídky 11 bank na jednom místě
  • Speciální úrokové sazby
  • Hypotéka 1 mil. Kč od 4 045 Kč/měsíc

PŘEJÍT DO HYPOTEČNÍ KALKULAČKY

Porovnáváme nabídky těchto bank

Hypoteční kalkulačka 2019, aneb pořizujeme bydlení

Opatření České národní banky

Každý, kdo uvažuje o vlastním bydlení ví, že vzít si v dnešní době hypotéku není jenom tak. V posledních 3 letech na hypotečním trhu došlo ke spoustě změn a opatření ze strany České národní banky. Není tudíž na škodu si zopakovat, jaké podmínky hypotéky nyní musí žadatel splňovat.

LTV maximálně 90 %. Znamená to, že žadatel musí do nákupu nemovitosti vložit alespoň 10 % svých prostředků.

9 násobek vašeho čistého ročního příjmu je maximální částka, kterou si můžete od banky půjčit.

45 % čistého měsíčního příjmu je maximální hranice, jaké může dosáhnout měsíční splátka za hypotéku.

Podmínky bank

Kromě těchto nařízení ze strany České národní banky musí žadatel o hypotéku splňovat určité formální požadavky. Jedná se o:

Věkové omezení

Hypoteční úvěr můžou čerpat pouze lidé, kteří jsou v produktivním věku, tzn. od 18 do 65 let. Ovšem horní hranice vyjadřuje věk, kdy už by hypoteční úvěr měl být splacený. Horní věková hranice se u každé banky liší - někde můžete úvěr splatit až v 70 letech, jinde už v 65 letech. Tzn. žadatel o hypotéku, který má zájem o úvěr se splatností 20 let, by neměl být starší než 50 let.

Pravidelný příjem

Hypotéku může banka poskytnout jenom těm žadatelům, kteří mají pravidelný finanční příjem (například ze zaměstnání, z podnikatelské činnosti).

Bezdlužnost

Banka před poskytnutím hypotéky vždy nahlédne do registru dlužníků, aby zjistila vaši platební morálku.

Výpočet hypotéky - co ovlivňuje výši úroku?

Dlouhodobě spolupracujeme s různými bankami a máte tudíž přehled o tom, jaký je způsob stanovení jejich úrokových sazeb. Co je vlastně úroková sazba? Úrokové sazby hypoték nejsou jen ziskem banky za poskytnutí úvěru, ale rovněž bance slouží k tomu, aby eliminovala svá rizika. Tzn. u rizikovějších klientů úrokovou sazbu navýší. Jaké parametry bere hypoteční kalkulačka v potaz a co má na úrokovou sazbu vliv?

Výše LTV

Čím více peněz budete mít naspořeno, tím výhodnější úrokové sazby se můžete dočkat. Například žadatel o hypotéku s LTV 70 % (tzn. na nákup nemovitosti vynaloží 30 % vlastních prostředků) dosáhne na mnohem nižší úrokovou sazbu, než žadatel o hypotéku s LTV 90 %.

Druh půjčky

Hypoteční úvěr může být účelový (například na nemovitost) nebo neúčelový (tzv. americká hypotéka). Neúčelové úvěry se vyznačují výrazně vyšší úrokovou sazbou.

Bonita klienta

Bonitní klienti se můžou dočkat výhodnější úrokové sazby. Na bonitě se podílí především stálost a výše žadatelova příjmu. Roli hraje i typ zaměstnání - ten, kdo vykonává velmi žádanou práci, která má budoucnost (lékař, IT specialista, atd.), má vyšší pravděpodobnost schválení úvěru.

Doba splácení

Čím delší dobu splácení hypotéky zvolíte, tím více na úvěru přeplatíte. Měsíční splátka hypotéky sice bude nižší, ale zato zaplazíte více na bankovních poplatcích, než u krátkodobějších hypoték.

Odborník na hypotéky radí

Zdeněk Novák

Řada lidí stojí před dilematem – koupit nemovitost teď, když jsou ceny pod cenově maximální hranici, nebo počkat, až domy a byty trochu zlevní? Pokud máte zájem o bydlení v malém městě nebo vesnici daleko od většího města, dá se očekávat, že ceny se v budoucnu mohou mírně snížit či udržet, jelikož ceny mimo velká města odpovídají tržním odhadům. Ovšem nemovitosti v Praze, Brně a jejich okolí budou do budoucna už jen mírně růst nebo stagnovat, jelikož již teď jsou velmi nadhodnocené, tudíž je otázka jestli s jejich koupí příliš otálet či nikoliv.

Co získáte sjednáním hypotečního úvěru?

  • Smysluplnější vynaložení peněz než pronájem bydlení
  • Snadná dostupnost bydlení, na které byste jinak šetřili roky
  • Úrokové sazby jsou nyní na historickém minimu
  • Možnost změn hypotéky v závislosti na vaší životní situaci
  • Investice do nemovitosti ochrání peníze proti inflaci
  • Možnost využít daňových odpočtů

10 bank ve srovnání

Aktuální sazby včetně speciálních slev

Přesný výpočet splátky

Specialista zařídí veškeré papírování zdarma

Porovnejte si nejzajímavější nabídky hypoték.

Hypotéky 2019 – praktické tipy

Dokumenty, které budete potřebovat při žádosti o hypotéku

Které dokumenty po vás banka bude požadovat při vyřizování úvěru na bydlení?

Průkaz totožnosti

Potvrzení o příjmu (výplatní pásky, výpis z bankovního účtu, daňová přiznání - u OSVČ)

Doklady o závazcích (smlouvy o půjčkách, aktuálních spotřebitelských úvěrech

Dokumenty k nemovitosti a pozemku (výpis z katastru nemovitostí, fotografie nemovitosti, geometrický plán, nabývací titul, předchozí kupní smlouva, dědictví apod.)

Výše splátek a doba splatnosti

Život je nepředvídatelný a vaše situace se zítra může otočit o 360 stupňů. Při výběru hypotéky zřejmě budete stát před rozhodnutím, zda zvolit nižší splátky a delší dobu splácení, či mít hypotéku co nejdřív umořenou, avšak za cenu vyšších měsíčních plateb?

Hypoteční specialisté se většinou kloní z první variantě. Člověk většinou nedokáže předvídat svou situaci za pět, deset či dvacet let. Tudíž pokud budete mít rozpočet našponovaný kvůli vysoké měsíční platbě, můžou vás finančně položit běžné životní situace – nutná oprava auta, nehoda v domácnosti či ztráta zaměstnání. Díky cenovému srovnání můžete najít hypotéku s revolučně nízkými splátkami, díky kterým budete moct závazek splácet v jakékoliv situaci.

Co dělat, když vám banka neschválí hypotéku?

V takovém případě je důležité to nevzdat a zkusit to u jiné bankovní společnosti. Každá banka má totiž trochu jiné postupy, a jestliže váš příjem nedostačuje jedné bance, druhé může stačit bohatě. Tento postup by měli vyzkoušet zvláště lidé, pracující jako OSVČ, nebo ti, kteří o úvěr žádají sami (bez partnera) . Ti totiž bývají při žádosti o hypotéku často znevýhodňováni. Na trhu však existuje řada poskytovatelů, kteří umožňují získat úvěr na bydlení i těmto lidem.

Mít přehled o situaci na trhu je při získávání hypotéky to nejdůležitější. Naše hypoteční kalkulačka nabízí nejen přehledné porovnání hypoték, ale i možnost konzultací s hypotečním specialistou, který se na trhu orientuje a dokáže vám doporučit hypoteční úvěr na míru vašim potřebám.

Poslední uzavřené pojistky zákazníků

Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Jan B., Ostrava, Ford S-Max
11 444 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Lenka P., Brno, Kia Rio
3 441 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Vlasta B., Pardubice, Hyundai IX 35
3 350 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Martin S., Ostrava,
3 307 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Jan B., Ostrava, Ford S-Max
11 444 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Lenka P., Brno, Kia Rio
3 441 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Vlasta B., Pardubice, Hyundai IX 35
3 350 Kč/rok
Pojištění vozidel
Pojištění vozidel
Martin S., Ostrava,
3 307 Kč/rok

Nejčastěji kladené dotazy o hypotékách

Lze zkrátit splatnost hypotéky?

Podmínky jsou dány ve smlouvě, nebo ve všeobecných obchodních podmínkách jednotlivých bank. Obecně lze říci, že ano, lze zkrátit dobu splatnosti, ale v ideálním případě v době refixace úrokové sazby, kde se dají nastavit nové podmínky stávajícího úvěru.

Je možné převzít hypoteční úvěr?

Ano, pokud nový zájemce o hypotéku bude splňovat podmínky dané banky pro převzetí úvěru.

Co to je refinancování hypotéky?

K refinancování hypotéky dochází v momentě končící fixace úrokové sazby. Před tímto koncem je vhodné porovnat nabídku na trhu hypoték a zjistit, zda máte nastaveny nejvýhodnější podmínky právě pro vás. Doporučujeme spočítat na naší kalkulačce, případně se obrátit na naše makléře, kteří vám poradí.

Jaké jsou druhy hypoték?

V obecné rovině jsou dva druhy hypoték. Účelová hypotéka určená k bydlení a neúčelová (tzv. americká hypotéka), kde se nezjišťuje účel, ale je dána nemovitost do zástavy k tomuto úvěru.

Co je to LTV?

LTV – Loan to Value – poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti udávaný v procentech. Je to údaj, od kterého se výrazným způsobem odvíjí úroková sazba úvěru.

Co je to hypotéka?

Hypoteční úvěr definuje Zákon o dluhopisech č. 190/2004 Sb. jako úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva

Jak je to s refinancováním hypotéky po uplynutí fixace?

Banky informují klienty před uplynutím konce období, na které je zafixovaná úroková sazba o její změně a nabízejí klientům další období s jinou úrokovou sazbou. Zde je dobré se na tuto změnu připravit a zjistit si, zda nejsou na trhu hypoték výhodnější podmínky i za cenu dalšího dokládání nutných podkladů v případě změny. Ve výsledku se mohou ušetřit až desetitisíce korun ročně. Doporučuji využít našeho srovnávače hypoték a najít optimální službu za pomoci našich vyškolených hypotečních specialistů.

Musím mít běžný účet u banky, u níž si beru hypotéku?

Obecně lze říci, že není potřeba mít běžný účet u banky, u které si berete hypoteční úvěr. Je zde ale předpoklad, že pokud si zřídíte účet u stejné banky, kde si chcete vzít hypotéku, dostanete zvýhodnění úrokové sazby např. o 0,5%, což může dělat zajímavou částku v celkové splátce.

Co se stane, když nebudu moci hypotéku splácet?

V prvé řadě je potřeba co nejdříve kontaktovat banku a informovat o této skutečnosti. V některých případech je možné najít řešení např. v odkladu splátek, v prodloužení splatnosti hypotéky a tím snížení splátky atd.

Lze u hypotéky provést mimořádnou splátku, případně jaké sankce to sebou nese?

Obecně lze říci, že banky mimořádné splátky nemají rády. Jednak je to proto, že mimořádná splátka naruší plynulost toku peněz do banky a jednak proto, že tímto banky přicházejí o budoucí zisk. V drtivé většině si banky účtují poplatek za předčasnou splátku dle platných sazebníků, nebo se u některých bankovních domů lze domluvit již ve smlouvě a zřídit si službu na možnost vložení mimořádné splátky.

Je možné financovat 100 % kupní ceny hypotékou?

Doby, kdy bylo možné sjednat 100 % hypotéku, jsou nenávratně pryč. Nyní musíte mít našetřeno alespoň 20% z ceny nemovitosti. Pokud nemáte našetřeno, šance, že úvěr dostanete, se výrazně snižuje. Pokud úvěr dostanete i bez požadovaných procent, bude velice drahý.

Bude banka při žádosti o hypotéku akceptovat nestandardní příjmy a jak je to s jejich dokladováním?

Bude banka při žádosti o hypotéku akceptovat nestandardní příjmy a jak je to s jejich dokladováním?

Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Maximální výše hypotéky je závislá na významném množství faktorů, které hypoteční banky u klienta zkoumají, v zásadě se tyto faktory dají shrnout do několika základních skupin. Jak bonitní klient je  - jak vysoké má příjmy a jaké závazky má ve vztahu k příjmům, jakou platební morálku měl klient doposud, jaká je hodnota pořizované nemovitosti případně dalších nemovitostí, které budou součástí zajištění hypotečního úvěru, jaká bude splatnost hypotéky, výše úrokové sazby, účel a typ hypotečního produktu. Pro rychlou orientaci Vám doporučujeme provést si srovnání jednotlivých hypotečních bank na naší kalkulačce.

Jak rychle se dá vyřídit hypotéka?

Vyřízení hypotéčního úvěru je ovlivněno několika faktory rychlostí klienta při shromažďování podkladů vyhotovením znaleckého posudku k nemovitosti schvalovacím procesem v bance. V případě, že všechny uvedené procesy na sebe navazují, lze hypoteční úvěr vyřídit za 10 pracovních dnů  - od výběru finální nabídky po podpis úvěrové smlouvy.  Zde platí dvojnásob, že klient může uspořit významné množství času a starostí pokud využije služby hypotečního makléře.

Lze koupit nemovitost, na níž je hypotéka?

Ano lze koupit nemovitost, jež je zatížena hypotečním úvěrem - respektive zástavním právem k hypotečnímu úvěru. Původní hypoteční úvěr stávajícího majitele je splacen novým hypotečním úvěrem, který si vezme kupující.

Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

Poplatků, které se váží přímo nebo nepřímo k hypotečnímu úvěru je celá řada. Uveďme ty nejčastější  - jednorázový poplatek za schválení úvěru, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu, jednorázový poplatek za vyhotovení znaleckého posudku k nemovitosti, poplatek za čerpání. Nabídky jednotlivých hypotečních bank se výrazně liší ve struktuře poplatků a tak je nejlepším řešením svěřit porovnání do rukou odborníka - renomovaného hypotečního makléře.  Námi doporučený hypotéční makléř je nezávislý v rozhodování a své služby nabízí zdarma.

Jaké jsou úrokové sazby u hypoték?

Úrokové sazby jsou stanovovány u jednotlivých obchodních případů dle konkrétních parametrů příslušného obchodu. Do výpočtu sazby vstupuje celá řada parametrů. Uveďme ty nejběžnější  - délka úrokového období (fixace), výše úvěru, poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, kterou je úvěr zajištěn (LTV%); výše příjmů klienta, pojištění, aktivní platební styk na běžném účtu vedeném u financující banky, apod.  Pro rychlou orientaci doporučujeme provést si výpočet bonita a srovnání úrokových sazeb na našem kalkulátoru.

Zadáte údaje, nezávazně, zdarma během 1 minuty.
Obratem porovnáte nabídky 10 bank online.
Vyberete nejvýhodnější nabídku, uvidíte i kde Vám půjčí.
Náš specialista nabídne neveřejnou slevu a zajistí papírování.

Jak zvýšit vaši šanci na získání hypotéky?

Zástava nemovitosti

Banky bývají obvykle vstřícné k tomu, kdo dá do zástavy nějakou další nemovitost. Může se jednat o rekreační objekt, nebo byt či dům rodičů (samozřejmě s jejich souhlasem).

Společná žádost

Svoje šance na získání vlastního bydlení můžete zvýšit i tím, že budete žádat společně s partnerkou či partnerem. Banka vždy vidí raději, když se na hypoteční splátce podílejí dva lidé, protože dva příjmy jsou spjaté s nižším rizikem platební neschopnosti.

Menší závazky

Před žádostí o hypotéku se snažte splatit co nejvíc svých spotřebitelských úvěrů. Banka nebude posuzovat jenom vaše příjmy, ale i závazky, které musíte splácet.

Změňte délku úvěru

Pokud vám banka neschválila hypotéku na 20 let, zkuste zažádat o úvěr na bydlení s délkou splácení 25 či 30 let. Úvěry s delší dobou splácení vnímají banky jako méně rizikové, tudíž vaše šance na získání hypotéky může být větší.

 

Porovnej24 v médiích

Máte pocit, že už jste o nás slyšeli? Možná to bylo tady:

Porovnejte si nejzajímavější nabídky hypoték.