« zpět na výpis článků

Budou hypotéky zdražovat? Rozhodne září

Úrokové sazby hypoték začaly stoupat. Podle Fincentrum Hypoindexu se nacházejí aktuálně na 2,08 procentech. Zda se jedná o „drobné zakolísání“ či začátek nového trendu, ukáže pravděpodobně až září.

hypotéky

  hypotéka   Srovnat hypotéky    půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Již od počátku roku je patrný nárůst průměrné výše poskytnutých hypoték. V září by pravděpodobně měla zvýšení úrokových sazeb oznámit i Česká spořitelna. Ta je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Následovat ji pak nejspíš budou i menší banky.

„Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily své sazby a daly tak možnost svým konkurentům získat vyšší podíl na trhu. Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Za prvních sedm měsíců roku 2015 již bylo poskytnuto 60 477 hypoték v objemu 108,12 miliardy korun. Jedná se o druhý nejvyšší objem poskytnutých hypoték v historii. Ten zatím drží rok 2013 s objemem hypotečních úvěrů za 155,79 miliardy korun při 95 834 poskytnutých hypotékách.

Již od počátku roku je patrný nárůst průměrné výše poskytnutých hypoték. V květnu 2015 poprvé od roku 2008 překonal hranici 1,8 milionu korun a i nadále roste.

Září zřejmě rozhodne

Prázdniny nejsou vhodnou dobou pro velké změny v hypotečních nabídkách. Výjimkou je Air Bank, která začátkem července představila novou možnost refinancovat hypotéku i přes telefon a internet.

Další tematické články: hypotéky, refinancování hypotéky, půjčka úvěr, fixace hypotéky

 

Další článek: Od září možná opět dojde ke snížení hypoték »