« zpět na výpis článků

Jak se správně pojistit proti riziku závažného onemocnění

Porovnej24.cz nabízí srovnání cen a podmínek životního i neživotního pojištění. Analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák se tentokrát zaměřuje životní pojištění. Konkrétně, jak se ideálně pojistit proti riziku závažného onemocnění – třeba rakovině.

spoření

 

V České republice je zhruba půl miliónu pacientů se zhoubnými nádory. Každý rok je nově diagnostikováno téměř 80 tisíc nových zhoubných novotvarů. Závažná onemocnění, jak je rakovina, znamená dlouhodobou pracovní neschopnost i nezanedbatelné výdaje na léčbu.

„V nabízených pojistkách proti rakovině jsou výrazné rozdíly. Ty největší jsou samozřejmě v rozsahu pojištění,“ vysvětluje Zdeněk Novák.

Většinou se pojištění vztahuje pouze na rakovinu prsu a pohlavních orgánů. Jenomže rakovina otravuje trávicí, dýchací ústrojí aj. Velmi rozšířená je rakovina tlustého střeva a konečníku. Pouze některé pojišťovny přitom nabízejí komplexní krytí.

„Některé pojišťovny peníze dále jen vyplatí při nejvážnějších formách nemoci, kdy je vyžadováno radikální operační řešení či dlouhodobá léčba. Jinak mají jejich klienti smůlu,“ říká Zdeněk Novák.

Na trhu jsou však i pojišťovny, které vyplatí určitou částku i při zjištění rakoviny v počátečním stádiu, kdy se nádorové buňky ještě nešíří a nevznikly tak metastázy. I tato méně vážná forma rakoviny znemožní člověku chodit do práce a vydělávat peníze. Některé pojišťovny do krytí zahrnují i takzvané premaligní stavy, které výrazně zvyšují pravděpodobnost, že člověk v budoucnu onemocní rakovinou. Jde například o onemocnění krvetvorby, které může vyústit v akutní leukémii či primární přemnožení červených krvinek.

„U rakoviny v počátečním stádiu vyplácejí pojišťovny jen určité procento z této částky, obvykle pouze 10 či 20 procent, ale na trhu jsou i pojišťovny, které vyplatí 50 procent. I při diagnóze méně vážné rakoviny je u této pojišťovny možné získat až dva milióny korun. Platí jen pro vybrané typy rakoviny, jako je například rakovina prsu či děložního čípku,“ tvrdí Novák.

Při zohlednění krytí rizika závažného onemocnění rakovinou doporučuje volit komplexní pojištění, kde je zahrnuta rakovina všech orgánů, nejen pohlavních. Vyhnout se pojištění, která mají přísnou definici rakoviny a pojišťují jen rakovinu v pokročilém stádiu a do výluk přidávají například veškeré melanomy. Důležité je přitom mít i pojištění invalidity, kterou nezpůsobuje jen rakovinou, ale i další typy závažných onemocnění.

Další tematické články: havarijní pojištění

 

Další článek: Pojišťovny vloni odhalily pojistné podvody za víc než 1,2 miliardy korun »