« zpět na výpis článků

Jak si správně najít a vybrat hypotéční úvěr

Sjednání hypotéčního úvěru je pro mnohé jedinou šancí, jak si pořídit vlastní bydlení. Tedy „vlastní“ až ve chvíli, kdy hypotéku splatí. „Je jasné, že za hypotéční úvěr člověk bance něco zaplatit musí, ale i v tomto případě může podstatně ušetřit, když k výběru banky a sjednání úvěru přistoupí s maximální pečlivostí,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

hypotéka

  hypotéka   Srovnat hypotéky

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Na prvním místě při sjednávání si hypotéky je nutné vybrat si mezi hypotékami tu nejvýhodnější. Což zdaleka nemusí být ta na první pohled ta nejlevnější, protože kvalitu a cenu hypotéčního úvěru určuje zejména to, jak dlouho bude klient úvěr splácet a kolik si celkově půjčí.

TIP: Porovnejte si nejlepší úroky hypoték

„Jiné podmínky může ta samá banka nabízet u hypotéky na byt a třeba rodinný dům. Jiné podmínky u hypotéky na deset milionů, anebo 500 tisíc korun,“ vysvětluje Laisek, který v každém případě doporučuje nabídku ceny a podmínek hypotéčních úvěrů nejdříve porovnat na Porovnej24, podle výsledků si vytipovat několik nejzajímavějších a s těmi dál pracovat.

„Klient se může obrátit přímo na banku, ale i na naše analytiky z Porovnej24.cz. V tomto případě nelze jednoznačně říci, co je výhodnější. Porovnej24 úzce spolupracuje s mnoha bankami na trhu, je schopno tedy pro své klienty u těchto bank vymoci výhodnější podmínky, než by tyto banky klientům samy nabídly na přepážce,“ tvrdí Laisek.

Upozorňuje i na to, že s hypotékou je potřeba pracovat jako s kterýmkoli jiným finančním produktem, což znamená, že je potřeba pravidelně kontrolovat a aktualizovat podmínky, za kterých je hypotéka splácena. Zamýšlet se nad tím, kdy a zda ji fixovat, případně i nad jejím refinancováním, pokud se na trhu objeví výhodnější nabídka od jiné banky.

„Nejde však jen o rozdíly v nabídkách bank, ale i o celkový přístup. Obecně například platí, že když si hypotéku nastavíte na co nejkratší splatnost, zaplatíte méně na úrocích. To je sice pravda, ale s kontaktu s klienty Porovnej24 také často vyplývá, že mnozí z nich takzvaně přepálili své finanční možnosti, čímž mám na mysli, že po sjednání hypotéky a pořízení nemovitosti nedisponovali finanční rezervou, což jim často komplikovalo život,“ vysvětluje Laisek.

TIP: Spočítejte si hypotéku v kalkulačce Porovnej24.cz

Upozorňuje proto znovu na to, že po skončení doby fixace lze s výší splátek i dobou splatnosti hýbat. Obecně tedy podle něj může být v některých případech lepší ze začátku platit méně a raději vytvářet rezervu a dobu splatnosti snížit třeba až po několika letech.

Další tematické články: hypotéky, stavební spoření, Půjčka úvěr

 

Další článek: Hypotéky: Nový zákon změní vše »