« zpět na výpis článků

Jak ulehčit rodinné peněžence na začátku školního roku

Začátek školní roku se blíží a vaše ratolesti čeká opětovné setkání s jejich školními druhy, kantory a každodenní várkou nových vědomostí. Návrat do školy ale rovněž znamená nápor na vaši peněženku. Vždyť musíte zaplatit nákup nových školních pomůcek, školné do nejrůznějších volnočasových aktivit a mnoho dalšího. Čtěte, jak tyto vstupní investice zvládnout s finanční grácií.

 

Zkuste nákup v čínských e-shopech

Pokud vám české ceny připadají příliš nadsazené, svezte se na nízké cenové hladině Dálného východu! Věděli jste, že spoustu školních pomůcek pořídíte na čínských e-shopech až o polovinu levněji? Vyzkoušejte třeba Aliexpress nebo eBay. Na těchto serverech můžete zakoupit celou školní výbavu, od sešitů přes penály až po školní batoh či sportovní vybavení. Jen pro příklad - v Česku málokde pořídíte obstojný školní batoh pod 800 Kč. Na čínském e-shopu se nabízí pestrá škála fešných ruksaků v přepočtu za 200 až 300 Kč. 

Nakupujte v hypermarketech
Nemáte čas čekat, až vám školní výbava dorazí z Číny? V tom případě zkuste ušetřit aspoň v českých vodách.

Jít do specializovaného obchodu, kde najdete tužky několika velikostí, kružítko se super vychytávkou a penál nové generace není úplně nejlepší nápad, protože ceny budou poněkud vyšší. Vězte, že za rok budete muset stejně výbavu obměňovat, jelikož ta stará je buď rozbitá, ztracená nebo už prostě nefrčí. Proto se vydejte do školní sekce ve svém oblíbeném hypermarketu. Najdete tam vše potřebné za mnohem nižší ceny.

 

Zvažte nákup u spolužáků
Možná vám to bude připadat trošku divné, ale ve skutečnosti by bylo divné to nezkusit. První týden probíhá na některých školách neoficiální burza, na které prodávají starší spolužáci těm mladším knihy a pomůcky potřebné ke studiu. Zaúkolujte svého potomka, ať očíhne situaci a uloví pro sebe alespoň pár knih. Rovnou ho ale připravte na to, že to bude chtít ostré lokty a špetku drzosti.

Zamiřte do diskontních prodejen

Hotovým rájem můžou být nejrůznější prodejny typu „Vše za 50 Kč,“ kde rovněž můžete kromě jiného sehnat  školní produkty za pěknou cenu. Spousta z nich své zboží dováží z Německa či Anglie a někdy zde objevíte skutečné poklady. Touží vaše dítě po penálu, na kterém jsou obrázky Mimoňů? V běžných prodejnách za zboží s populárními animovanými hrdiny dáte majlant, avšak diskontní prodejny často nabízejí atraktivní zboží za podprůměrné ceny.

 

Nekrmte penězi automaty, připravujte „sebáky“
Aby váš svěřenec vykazoval výborné výsledky, je nutné ho také řádně nakrmit. Spousta rodičů dětem jednoduše dá peníze na svačinu z automatu či školního bufetu. Jenže to s sebou nese dvě rizika. To první je, že nemáte kontrolu nad tím, za co dítě vaše peníze utrácí a to druhé, že tím zrovna dvakrát neušetříte. Proto mu do školy raději balte takzvané „sebáky“ neboli ručně připravované svačiny. Pokrm vás vyjde určitě levněji a navíc máte sami kontrolu nad tím, co vaše ratolest jí. Internet se hemží lákavými recepty na nejrůznější svačinky. A originální sendvič či delfíní banány hravě trumfnou kdejakou seschlou bagetu z automatu.

 

Zdroj: www.cbc.ca,                                          www. metaspoon.com

Zabavte jej za malý peníz

Určitě nečekáte, že vaše dítko bude odpoledne po škole trávit ve svém pokojíčku - chtělo by to nějak zajímavě vyplnit jeho volný čas. Avšak volnočasové aktivity nepatří k těm nejlevnějším - zápisné do sportovního kroužku či hudebky se může pohybovat i v řádu tisíců korun.

Jak z toho ven? Najděte něco zábavného, co nezruinuje vaši peněženku.

Vyzkoušejte třeba skaut. Díky tomuto koníčku získá váš potomek neuvěřitelně zajímavý život - výlety do přírody, workshop první pomoci či lesní moudrosti. Dnešní skauti se rovněž věnují i aktivitám jako je malování nebo divadlo. Kromě zábavy dítěti dopřejete možnost osobnostního rozvoje  - naučí se pracovat v týmu, získá sebevědomí a zodpovědnost. Chcete vědět víc? Navštivte stránku www.skaut.cz. Roční členský příspěvek se pohybuje od 500 do 1 000 Kč.

Pokud víte, že skauting není pro vaši ratolest to pravé, zamiřte do klasického Domu dětí a mládeže. Zde najdete velké množství kroužků od keramiky přes turistiku až po aerobik. Ceny se samozřejmě liší dle aktivity.

Zajímavou variantou jsou rovněž nejrůznější Salesiánská střediska. Jedná se o volnočasové aktivity pořádané katolickou církví. Ale nebojte, vaše potomky tam nečeká žádná lekce náboženství s kruficixem a svěcenou vodou. Salesiáni pořádají množství kroužků od sportovních aktivit přes výtvarné činnosti až třeba po lekce streetdance. Zápisné se pohybuje mezi 700 až 1000 Kč za rok.

Tip: Je pro vás začátek školního roku natolik náročný, že potřebujete půjčku? Nepřeplácejte zbytečně na nevýhodných úvěrech a najděte tu nejvýhodnější cenu.

 

 

Další článek: Moderní aplikace na efektivní spoření peněz »