« zpět na výpis článků

Jak ušetřit při placení na dovolené

 

Chystáte se vyrazit do ciziny, abyste nachytali bronz a doplnili stagnující fotogalerii na svém sociálním profilu o momentky z exotičtějšího koutu světa? Poradíme vám, jak realizovat placení v cizině, aby bylo k vašim úsporám co nejšetrnější.

 

 

Zajděte si do směnárny.

Jestliže jste zemitější typ, který má rád všechno pěkně přehledné a pod kontrolou, zřejmě ani o žádném jiném způsobu získání cizí měny neuvažujete. V dostatečném předstihu si před přejezdem či přeletem hraniční čáry zajdete do tuzemské směnárny. Protože Vás netlačí čas, vyberete si provoz s nejvýhodnějším kurzem, a potřebný obnos si pěkně “z ruky do ruky” vyměníte.

Pojďte se ale podívat, na co si dát v takové směnárně pozor, aby se ta vaše idyla neobrátila v poctivou bondovku.

 

Ve směnárně byste měli věnovat pozornost vyvěšenému kurzovnímu lístku, který se může zdát výhodný jen na první pohled. Nemusíte si totiž všimnout toho, že deklarované kurzy se vás týkají například jen v případě, že částka, kterou se chystáte vyměnit, přesáhne směnárnou určenou sumu. V takovém lístku se hůře orientuje právě proto, že nejviditelnější bývají právě jen některé kurzy a informace o tom, že směnných tarifů existuje více, bývá záměrně potlačena.

 

Abyste se nepřehlédli a byli si jisti, jaký kurz se vás skutečně týká a nakolik si ve finále přijdete, můžete se před uskutečněním transakce informovat o výši konečného obnosu, který za své peníze získáte. Směnárna vám musí vyjít vstříc a vyhnete se navýšení, se kterým jste nepočítali.

 

Abyste se vyhnuli dalším nesrovnalostem, trvejte vždy na vydání dokladu. Na něm si zkontrolujte, že všechny předem poskytnuté informace včetně zveřejněného kurzu a ceně za poskytovanou službu sedí s informacemi na dokladu. Pokud ne, ihned podejte reklamaci a požádejte o kontakt na zodpovědného pracovníka společnosti.

 

Když proběhne vše podle plánu a dokonce jste měli takové štěstí, že jste našli směnárnu s opravdu výhodným kurzem, můžete si gratulovat – povezete sebou do ciziny balík výhodně směněných peněz a máte vystaráno. Z toho stejného důvodu však můžete být i poněkud nervózní – vezete sebou do ciziny celý balík (byť výhodně směněných) peněz!

 

 

Proč v zahraničí využívat platební kartu?

 

Přibalit si do portmonky platební kartu se vyplatí právě v kombinaci s předem vyměněnou hotovostí. Jde především o bezpečnost – díky kartě máte při sobě nějakou tu finanční rezervu a balíky peněz, které jsou ke krádežím náchylnější, nemusí být tak velké. Kartu v případě odcizení elegantně zablokujete telefonicky či přes internet a vaše peníze jsou v bezpečí. Obecně se z praktických důvodů doporučuje vzít si platební karty dvě. Jednu Visa a jednu MasterCard abyste si mohli “popovídat” s oběma typy terminálů.

 

Chcete-li kartou přímo platit skrze terminály v obchodech, samoobsluhách, restauracích a hotelech, nemusíte se bát – platební kartu můžete použít bez poplatků. Zřídka se ale může stát, že bude bezhotovostní transakce zpoplatněna přímo obchodníkem ­– o tom je radno informovat se předem. Zbystřit smysly byste však měli v případě, že si chcete pomocí karty vybrat hotovost v bankomatu. Tady na Vás totiž čekají poplatky, se kterými doma nesetkáte.

 

Poplatky za výběr z bankomatu.

 

Každá bankovní společnost má výši poplatku za výběr z bankomatu v zahraničí stanovou jinak. Některé společnosti účtují jednotné poplatky za každý výběr, další si počítají procenta z výše vybírané částky a někdy dochází ke kombinaci obou metod. Jaké konkrétní poplatky se budou týkat zrovna Vás, záleží na dalších podmínkách, které jako klient splňujete, či naopak. Budeme-li vycházet z toho, že máte standardní účet, který si necháváte vést zdarma, mají se poplatky bankovních společností takto:

 

Pokud se chystáte za bratry Slováky třeba okusit závratnou výšku Tater, máte velké štěstí s účty od ČSOB a Poštovní spořitelny. Za výběr z horalského bankomatu zaplatíte pouhých 6, v druhém případě 5 Kč. V jiných zemích se však můžete rozloučit rovnou se stovkou.

 

S Air Bank si dopřejete nízkého poplatku v celé Evropské unii – jakýkoli bankomat na tomto území po Vás za výběr bude chtít jen o trošku víc než jedno euro – 25 Kč. S Českou spořitelnou se dostanete na pětikorunu za výběr, když si vyslídíte bankomat skupiny Erste Group. Platí to ale jen v deseti určených evropských zemích.

 

Nechcete-li si lámat hlavu s výší vybrané částky nebo vás nebaví bojovka s hledáním vhodného bankomatu, pevný poplatek za výběr si vždy a všude účtuje Komerční banka – 99 Kč a Equa bank – 9 Kč.

 

O jednorázový poplatek a část z vybírané částky vás ochudí Fio Banka – 80 Kč a půlku procenta. Raiffeisen Bank, Moneta a Unicredit si za každý výběr počítají stokorunu a půl procenta k tomu;  u UniCreditu však poplatek srazíte na pouhou pětikorunu, pokud se vám podaří vypátrat domovský bankomat.

 

Expobank si naúčtuje poplatek ve výši 2,5% z vybírané částky. Minimálně 80 Kč vám ale naúčtuje vždy.

 

Celkem snesitelnou a nezávaznou podmínku, kterou musíte splňovat, aby vás výběr v zahraničí nestál vůbec nic, si klade mBank. Jde jen o to, že si musíte vždy vybrat nejméně 1500 Kč.

 

Chystáte-li se na dlouhodobý pobyt v cizině, můžete na základě konkrétní destinace zauvažovat nad tím, že si založíte bankovní účet u místní banky.  Odpadnou vám tak starosti s hledáním domovských bankomatů a nutností přizpůsobovat se nejrůznějším dalším podmínkám. Možná že po půl roce v zahraničí vám za to vaše nervy poděkují.

 

 

 

Další článek: Jak si jednoduše založit běžný účet online »