« zpět na výpis článků

Jaké penzijní fondy volit na „spoření“ na stáří

Porovnej24 srovnává i nabídku penzijních fondů na českém trhu. Zároveň nabízí i možnost penzijní spoření založit nebo navýšit. „V takzvaném třetím pilíři důchodového systému, který od roku 2013 navázal na dříve oblíbené penzijní připojištění, lze vybírat z nabídky zhruba deseti penzijních společností,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek

spoření

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Spořit na stáří prostřednictvím investování s penzijním fondem lze ve třech variantách. Ty určují i základní druhy nabízených penzijních fondů – konzervativní, vyvážené a dynamické. Mezi konzervativními fondy jsou rozdíly celkem minimální. Penzijní společnost je musí povinně nabízet ze zákona, který také reguluje investiční strategie fondu. Tyto fondy tak investují převážně do státních dluhopisů a krátkodobých vkladů a příliš se od sebe nelíší.

„Minimální rozdíly jsou i v poplatcích: Fondy uplatňují shodně sazbu 0,4 procenta ročně plus desetinu ze zisku,“ vysvětluje Laisek.

TIP: Spočítejte si výhodné penzijní spoření

Podle něj za období od založení v roce 2013 zatím konzervativní fondy v průměru vynesly zhruba 0,9 procenta ročně. To je o něco méně než staré penzijní připojištění, které už penzijní společnosti neprodávají, ale miliony Čechů v něm stále na důchod spoří.

„Konzervativní fondy jsou vhodné pro klienty s kratší dobou do penzijního věku. Na kratším horizontu na výsledcích fondu v podstatě nezáleží, největší část výnosu tohoto spoření je státní podpora a případně daňová úleva,“ říká Laisek.

Kromě konzervativních fondů nabízí část správců ještě takzvané nepovinně konzervativní fondy. Vhodné jsou pro klienty, kteří mají do penze také relativně kratší dobu, ale nechtějí o něco atraktivnější zhodnocení než jen ze státních dluhopisů.

„Dalším druhem fondů jsou vyvážené fondy. Ty už investujíc například i do rizikovějších akcií, takže se hodí pro ty, kteří investují dlouhodobě,“ vysvětluje Laisek.

Vyvážené fondy ve třetím pilíři v průměru mají v akciích jen kolem 30 procent majetku. Vyvážené fondy vesměs účtují maximální povolenou sazbu jedno procento ročně za správu a 15 procent ze zisku. Poplatky už samozřejmě jsou započteny ve zveřejňovaném výnosu.

TIP: Porovnejte si nabídky penzijního spoření

„Pokud vás penze čeká za desítky let, není důvod obávat se čistě dynamické strategie,“ uzavírá Laisek.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: Na stáří je nutné si spořit »