« zpět na výpis článků

Je chyba upřednostňovat výběr zboží na úvěr, před výběrem úvěru na zboží

Zadlužení českých domácností významně roste měsíc co měsíc. „Dobrou zprávou je, že české domácnosti si finančně věří natolik, že se zadlužují. Problémem ale stále zůstává, že utrácejí peníze za to, že úvěry sjednávají narychlo a pod tlakem, čímž přicházejí o peníze, protože tak si sjednávají drahé úvěry,“ říká výkonný ředitel Porovne24 Zbyněk Laisek.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Jedněmi z předražených úvěrů na současném trhu jsou například úvěry na pořízení ojetého vozu. Náklady na ně se pohybují v desítkách procent ročně.

„Na Porovnej24 se s tím setkáváme dnes a denně. Lidé si v bazaru na úvěr koupí auto a teprve po pár týdnech nebo i měsících si spočítají, že úvěr přeplácejí třeba i o 60 procent z vypůjčené částky. Na trhu se přitom běžně nabízejí úvěry, kde úrok a poplatky nepřesáhnou při řádném splácení deset procent. A jsou i levnější. Když tyto levné úvěry na Porovnej24 objeví, chtějí po nás, abychom jim pomohli jejich drahý úvěr na auto refinancovat. My jim v tom samozřejmě velmi rádi pomůžeme, ale už jen refinancováním ztrácí peníze,“ vysvětluje Laisek.

TIP: Srovnat půjčky během pár minut se srovnávačem produktů Porovnej24.cz

Každé refinancování přináší vedle úspory díky levnějšímu úvěru nebo snížení splátky v čase náklady navíc za jeho vyřízení. Výhodnější je si vhodný úvěr najít ještě předtím, než dojde k samotnému nákupu toho, na co je úvěr čerpán.

„Prvním krokem je si srovnat ceny na trhu a zorientovat se nejen v nich ale i v podmínkách úvěrů. K tomu je ideální využít Porovnej24. Jako druhý krok doporučuji kontaktovat naše pracovníky a pobavit se s nimi o těch úvěrech, které z porovnání vycházejí jako nejlepší. Je klidně možné, že analytici Porovnej24 klientovi najdou ještě výhodnější úvěr ať už s ohledem na jejich potřeby, nebo spolupráci, kterou má Porovnejt24 s konkrétními bankami,“ dodává Laisek.

Posledním krokem, s nímž také pomohou pracovníci Porovnej24, je sjednání si úvěru avšak už s detailní znalostí, kolik úvěr stojí, za kterých je úvěr možné splatit předčasně anebo třeba i toho, o kolik cena za úvěr stoupne, pokud dojde k opoždění splátky.

„To je velmi důležité, protože jakákoli pozdní splátka maže u úvěru všechny sjednané bonusy, čímž pádem významně zvýší úroky u úvěru. Nezanedbatelné jsou i poplatky, které se váží ke komunikaci ohledně pozdní splátky nebo splátek. To všechno jsou peníze, o které lidé přicházejí jenom kvůli tomu, že s úvěrem nepracují, jak by měli,“ tvrdí Laisek.

České domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,42 biliónu korun, což je zhruba o jedenáct miliard korun více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,720 biliónu korun, od října se objem vkladů zvýšil o 29 miliard. Meziročně byl vyšší o 220 miliard korun.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Znalost finančního produktu podmiňuje uzavření smlouvy »