« zpět na výpis článků

Jezdit do zahraničí lyžovat bez cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti je hazard

Jako občané EU mají Češi základní lékařskou pomoc v cizině zaručenou bezplatně na základě pojištění v libovolné tuzemské pojišťovně. „Problém je, že tu mluvíme skutečně jen o základních službách, ale v praxi jdou takřka vždy náklady z ošetření v cizině na náš účet. Z toho plyne, že vyjíždět do zahraničí bez cestovního pojištění se nevyplatí,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

hory

  cestovní pojištění   Srovnat ceny cestovního pojištění

 

 

Podle Nováka ideální kombinací pojištění do zahraničí, například na zimní nebo i letní dovolenou, je mít jak cestovní pojištění, tak pojištěním odpovědnosti za škodu.

„Je to smutné, ale už i v rakouských, italských horách se najdou organizované skupiny, které se s vámi na sjezdovce schválně srazí, nahrají úraz, zdravotní problémy a z vaší pojistky chtějí uhradit to, že nemohli chodit do práce a vydělávat peníze. Chtějí úhradu ušlých mezd a podobně,“ říká Zdeněk Novák.

Upozorňuje přitom, že nebezpečí nečíhá jenom od gangů pojistných podvodníků, ale i ve chvílích kdy dojde k reálné srážce na sjezdovce, přičemž Čech má tu smůlu, že zraní manažera globální západní firmy, jehož měsíční plat se rovná několikanásobku průměrného ročního českého platu. Anebo postačí třeba i jen pád na lyžích a ošetření v nejbližší soukromé klinice.

„To pak může vyjít také pěkně draho. Jezdit do zahraničí bez cestovního pojištění a bez pojištění odpovědnosti je podle mého názoru hazard. Lékařské ošetření v zahraničí vyjde na statisíce korun, úhrada za ušlé mzdy u vrcholového manažera nadnárodní firmy na milióny,“ říká Novák.

Zmiňuje i konkrétní příklad klienta Porovnej24, po kterém advokát zraněné švýcarské lyžařky vymáhal skoro dva miliony korun. Nakonec došlo na mimo-soudním vyrovnání ve výši milion korun. Štěstí bylo, že klient měl sjednáno jak cestovní pojištění, tak pojištění odpovědnosti.

Upozorňuje i to, že sníh, zledovatělé plochy, vysoká hustota návštěvníků na malé ploše a někdy i nedisciplinovanost dělají své. O pohmožděniny, zlomeniny a úrazy kloubů není nouze. Přitom platí, že i v případě cestovního pojištění bývá ve výlukách, situace, kdy pojišťovna takzvaně neplní, uvedena konzumace alkoholu. Například v Rakousku vážnější úrazy na svazích prošetřuje policie a zkouška alkoholu v krvi je samozřejmostí. Pozitivní výsledek pak znamená značné problémy, obzvláště v případě, když člověk zranil někoho jiného.

A pokud dojde k úrazu v těžším terénu, většinou zasahuje i horská služba, aby zraněného dopravila na místo, které je dostupné zdravotníkům. To představuje dodatečné náklady. Další výdaje je nutné připočíst, pokud pacient potřebuje převoz domů sanitkou anebo vrtulníkem," dodává.

Tuzemské pojištění v cizině přitom nepokrývá spoluúčast pacienta, nejrůznější poplatky, nákup léků, zubní ošetření ani delší pobyt v nemocnici. Mezi státy s vůbec nejdražší zdravotní péčí v Evropě, kam jezdí na hory i Češi, patří Švýcarsko, za kterým následuje Francie, Itálie a Rakousko.

„Pro klasické sjezdové lyžování na značených tratích postačí běžné cestovní pojištění. Pokud však někdo plánuje jezdit na lyžích nebo na snowboardu mimo vyznačené tratě, měl by mít pojištění extrémních sportů,“ upřesňuje Novák.

A podle něj není radno zapomínat ani na správnou lyžařskou výbavu. Předpisy se mění země od země, ale ochranná helma je už často povinná, hlavně u dětí.

Další tematické články: cestovní připojištění, subpage cestovní připojištění

 

Další článek: Na zahraniční sjezdovku bez cestovního pojištění vyjede jen dobrodruh »