« zpět na výpis článků

Když už pojištění schopnosti splácet hypotéku, tak životní pojištění

Některé banky udělají nemožné, aby klienta nalákaly ke sjednání spotřebitelského nebo hypotéčního úvěru. Každoroční novinkou jsou tak i hypotéky s rekordně nízkou úrokovou sazbou za podmínky, že si k ní klient sjedná i pojištění schopnosti hypotéku splácet. „Záleží, kdo má kolik peněz, ale pojišťovat se proti riziku, že nebudu moci úvěr splácet, patří k nejdražším pojištěním ze všech,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

hypotéky

  hypotéka   Srovnat hypotéky

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

„Nová pružná hypotéka, která má skvělou úrokovou sazbu! A od teď navíc i pestrou paletu bonusů!“ Tak většinou znějí reklamní argumenty bank pro sjednání si hypotéčního úvěru a současně pojištění schopnosti splácet. Jako bonus pak třeba i nabídnou „bezplatné“ pojištění pro případ úmrtí vinou dopravní nehody, nebo odložení začátku splátkového kalendáře hypotéky o čtvrt roku.

„V těchto případech platí to, co v případě finančních produktů platí vždy. Totiž, že v tomto případě se je nevyplatí mixovat. Hypotéční úvěr může samozřejmě v sobě mít i pojištění proti neschopnosti splácet, ale pojištění rizika smrti, je přece jen už životní pojištění, tedy to je lepší řešit v něm, ne v hypotéce,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Podle něj mix několika finančních produktů ve finále často je zejména o nerozumně vydaných penězích. U samotného pojištění proti riziku neschopnosti splácet hypotéku, upozorňuje na to, že jen toto pojištění zvýší náklady na hypotéku ročně řádově i o vyšší tisíce korun.

„Kvalitní životní pojištění, jež mě má ochránit před situací, kdy ze zdravotních důvodů nebudu moci vydělávat peníze na splácení hypotéky, je pak samostatnou kapitolou. Myslet si, že si ho sjednám v hypotéce, je bláhové,“ dodává Laisek.

Poukazuje na to, že snížení úroku u hypotéčního úvěru například o 0,2 procenta, pokud si k němu člověk sjedná i pojištění proti neschopnosti splácet, se nikdy nevyrovná tomu, kolik klient zaplatí za samotné pojištění schopnosti splácet.

„Tím rozhodně nechci snižovat význam pojištění jako takového, ale proti neschopnosti splácet hypotéku bych se jistil jeho prostřednictvím komplexního životního pojištění, ne v rámci hypotéky,“ dodává.

Ušetřené peníze za pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku – pokud má člověk už sjednáno kvalitní životní pojištění – lze podle něj použít na lepší věci.

„Například až polovinu celkové dlužné sumy u hypotéky je nové možné splatit jednou ročně bez pokut. U nově uzavíraných hypoték je možné sjednat i předčasné splacení hypotéky zcela zdarma. A většina banky nabízejí i možnost i takzvaných mimořádných splátek, ty však s určitým omezením,“ tvrdí Zbyněk Laisek, který zdůrazňuje, že Porovnej24.cz nabízí kompletní přehled cen a podmínek u hypotéčních úvěrů i u životního pojištění.

Další tematické články: hypotéky, stavební spoření, Půjčka úvěr

 

Další článek: Ani sazba RPSN nemusí vždy ukázat úplné náklady na úvěr »