« zpět na výpis článků

Konsolidace úvěrů může být řešením finančně neřešitelné situace

Konsolidaci úvěrů využívají české domácnosti, živnostníci i podnikatelé. Většinou ji řeší situaci, kdy jim splácení úvěrů přerůstá přes hlavu. Ocitli jste se v situaci, kdy vám úvěry a půjčky začínají přerůstat přes hlavu a prodražují se? Řešením může být konsolidace závazků.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Hypotéka, leasing, kontokorent na běžném účtu a k tomu třeba ještě závazky na kreditních kartách. Nahromadit několik úvěrů není až takový problém. Ten nastává až ve chvíli, kdy je závazků až příliš a úroky a pravidelné poplatky už jsou tak vysoké, že se počítají v řádech tisíců korun.

TIP: Porovnejte si úvěry na Porovnej24.cz

„V takovém případě je nejefektivnějším řešením takzvaná konsolidace, tedy sloučení úvěrů v jeden. Konsolidaci nabízí většina bank, stačí si jen vybrat. Je ale potřeba spočítat si, zda se konsolidace vůbec vyplatí. K tomu je nutné se orientovat v nabídce bank. Je nutné si online srovnat ceny a podmínky,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

Zájemce o konsolidaci by měl brát v úvahu výši půjčky, maximální dobu splatnosti, poplatky s půjčkou spojené a roční procentní sazbu nákladů. Cílem konsolidace úvěrů je, aby člověk získal levnější půjčku, respektive náklady na ni, což se posuzuje podle RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů. Pokud má člověk například úvěry s RPSN 15 a 18 % p.a. a nově dostane jen 10 %, tak už to samo o sobě je velká finanční úspora. Nutno podotknout, že takovou půjčku ale splácí déle. Déle tedy platí poplatky za ni. Nelze proto vyloženě mluvit o úspoře, ale spíše o získání času na konsolidaci vlastních financí. Jinak to samozřejmě je, pokud konsoliduje staré úvěry do úvěru s výrazně lepšími podmínkami. Kdy klient sloučením dosáhne nižšího úrokového zatížení, nižších poplatků, lepších podmínek financování. Ne všechny úvěry musí být spojeny s poplatkem za předčasné splacení.

Sloučení více úvěrů do jednoho je za krok správným směrem tam, kde si to žádá finanční situace dlužníka. Banky se liší v tom, jaké služby při konsolidaci poskytují a co všechno umožňují do konsolidovaného úvěru sloučit. Porovnej24 nabízí přehled aktuálních úrokových sazeb a dalších důležitých podmínek.

TIP: Spočítejte si konsolidaci na Porovnej24.cz

Box: Konsolidace a refinancování úvěru jsou dvě různé věci, rozdíly mezi nimi jsou ale minimální. V prvním případě jde de facto o refinancování více úvěrů jedním úvěrem, v druhém pak o převedení úvěru na produkt s lepšími podmínkami. Zatímco konsolidace se využívá u spotřebitelských úvěrů, ať už bankovních, nebankovních, kontokorentních či z kreditních karet, refinancování se obvykle používá k dosažení výhodnějších podmínek u hypoték.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Půjčky a dluhy: I s kontokorentem se musí umět zacházet »