« zpět na výpis článků

Letní pneumatiky vám v zimě zkrátí výplatu pojistného

Mráz a sníh jsou častou příčinou dopravních nehod. Obzvlášť při jízdě na letních pneumatikách. A pokud pojišťovna prokáže, že nehoda souvisela s letními pneumatikami, může vám zkrátit pojistné plnění.

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

  havarijní pojištění   Srovnat ceny havarijního pojištění

 

Nicméně, pokud pneumatiky s nehodou nijak nesouvisely, a došlo by k ní i se správnými pneumatikami, pojišťovna výplatu pojistného plnění nezkrátí.

Kdy je nutné přezouvat?

Motoristé jsou povinni vybavit svůj vůz zimními pneumatikami od 1. listopadu do 31. března. A to za předpokladu, že to vyžadují momentální podmínky, jako sníh a led na vozovce. Výjimkou jsou úseky označené značkou Zimní výbava, kde jsou během tohoto období vždy vyžadovány - jinak řidiči hrozí bloková pokuta až 2 500 korun.

Výkon letních pneumatik je výrazně slabší už při teplotě 7 °C a nižší. Zimní pneumatiky jsou z měkčího materiálu a lépe přilnou k vozovce. Odlišný je i dezén a drážkování, které vůz v horších podmínkách lépe vedou a odvádějí srážky na silnici. Důležité jsou hlavně při náledí.

Češi sice nechávají zimní přezutí na poslední chvíli, ale jak vyplývá z poznatků pojišťoven a z výsledků kontrolních akcí policie, většina řidičů s prvním sněhem nakonec přece jenom schová letní pneu do garáže.

A pokud si nejste jistí ani na zimních pneumatikách, doporučujeme školu smyku a kvalitní povinné ručení a havarijní pojištění.

Další tematické články: povinné ručení, havarijní pojištění, úrazové pojištění

 

Další článek: Pozor, povinné ručení teď musíte vybírat pečlivě! »