« zpět na výpis článků

Lidé si na stáří nespoří, jak by mohli i měli

Online srovnávač cen finančních produktů a energií Porovnej24 svým uživatelům nabízí i srovnání cen doplňkového penzijního připojištění i podmínky jeho případného navýšení. „Problém je, že mnozí lidé spoření si na penzi podceňují a státu nechávají peníze, které by od něj jinak dostali, pokud by si na penzi spořili, jak mají,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

penzisté

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvádí, že pouhá mírně nadpoloviční většina Čechů, kteří ještě nejsou v důchodu, si spoří či nějakým způsobem investuje, aby se zajistila na stáří. Lidé s dobrou finanční situací domácnosti tak činí podstatně častěji než lidé se špatnou životní úrovní, z nichž si na stáří spoří jen zlomek.

TIP: Spočítejte si výhodné penzijní spoření

„Výsledky průzkumu nás nijak nepřekvapují. Ukazují na to, že podíl lidí, kteří se na stáří nějakým způsobem finančně zabezpečují, se v posledních letech příliš nemění. Největší rozdíl byl zaznamenán v roce 2012, kdy počet lidí spořících si na důchod představoval 56 procent,“ říká Zbyněk Laisek.

Tento výsledek je v příkrém rozporu s tím, že podle statistik důchod od státu považuje za rozhodně dostatečný jen jeden člověk ze sta. Podle Laiska svoji roli v této věci hraje výše příjmů českých domácností.

„Na to, jak se budou v důchodu po finanční stránce mít, mnohem častěji myslí lidé s dobrou životní úrovní domácnosti. Je to pochopitelné, oproti lidem majícím hlouběji do kapsy, si mohou spíše dovolit dát nějakou tu korunu stranou,“ vysvětluje.

Na stáří tak spoří zhruba dvě třetiny Čechů, ale jen necelá pětina Čechů se špatnou životní úrovní domácnosti. Ze zkušeností analytiků Porovnej24, které srovnává i nabídku tuzemských penzijních společností, se pouze tři z deseti oslovených klientů serverů neobávají nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Patří mezi ně především Češi s dobrou životní úrovní domácností a mladí ve věku 20 až 29 let.

TIP: Porovnejte si nabídky penzijního spoření

„Na druhou stranu strach z nedostatku financí v době, kdy už nebudou pracovat, pociťují téměř dvě třetiny oslovených. To je 63 procent. Většinou se jedná o respondenty ve věku 30 až 59 let a ty, jejichž životní úroveň není dobrá,“ dodává Laisek.

Podle něj ale i zbytek respondentů výši státního důchodu vnímá jen negativně. Tito lidé také častěji spoří nebo investují, aby se na stáří finančně zabezpečili. Porovnej24.cz nabízí srovnání všech penzijních společností v ČR během jedné minuty. Ukáže, kolik klient musí měsíčně spořit, aby získal státní příspěvek v maximální roční výši 2 760 korun. Pracuje s přehledy výše státních příspěvků. A v přehledu daňových úlev navede na možnost využití úspory na daních až ve výši 1 800 korun ročně.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: Jaké penzijní fondy volit na „spoření“ na stáří »