« zpět na výpis článků

Limity pojistného plnění jsou u povinného ručení důležité

Jednou z věcí, kterou je třeba zohlednit při výběru povinného ručení, je výše pojistných limitů, na které si povinné ručení sjednáme. „Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším limitem u povinného ručení dělá stokoruny. Při nehodě přitom může jít i o desítky milionů korun, které je nutné z povinného ručení vyplatit,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

povinné ručení

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

 

Mezi důležité parametry, na které bychom se při výběru povinného ručení měli dívat, je podle Zdeňka Nováka nejen cena nebo služby vážící se k povinnému ručení, jako třeba asistence v případě nehody, ale také limity pojistného plnění pro případ újmy na zdraví a pojištění škody na majetku. Novinkou je, že od loňského roku zákon sice stanovuje minimální limit ve výši 35 milionů korun, ale nestanovuje maximální limit. A čím vyšší limit je, tím větší je jistota řidiče, že v případě závažné nehody, nebude muset platit nic ze svého, ale i dražší povinné ručení. I když ne zas o tolik.

„Někdy řidič může způsobit škodu, kdy ani 35 milionů korun nepostačí. Týká se to například nehod s drahými dopravními prostředky, jako jsou vlaky, ale zejména pak těch nehod, kdy strana, která nehodu nezavinila, se stane například invalidní. Pak může požadovat třeba i náhradu ušlé mzdy,“ vysvětluje Novák.

Škody hrazené z povinného ručení na základě jeho novelizace objektivně rostou. U některých pojišťoven si nesjednáte limity vyšší než sto miliónů korun. Pokud byste chtěli sáhnout po nejvyšší variantě, maximální možný limit pojistného plnění je 250 000 000 korun.

Částka, o kterou se liší cena povinného ručení s vysokým limitem od ručení se základním limitem, se obvykle pohybuje v řádu stokorun.

Další tematické články: povinné ručení

 

Další článek: Průměrná cena povinného ručení je 2 796 korun »