Menu

Loftové byty: Netradiční bydlení a životní styl

Aktualizováno dne 21.2.2022

Máte pocit, že všichni bydlí buď v paneláku, nebo v satelitním městečku za metropolí? Připadá vám jedno i druhé jako nudný mainstream? V tom případě vás možná bude zajímat neotřelá varianta žití s názvem loftové byty.

Loftové byty: Netradiční bydlení a životní styl
9 minut čtení
Bydlení

Pojďme se nejdříve podívat, odkud loftové bydlení pochází a na jeho výrazná specifika. Poté porovnáme klasické a loftové byty, jejich cenu i výhody a nevýhody, které s sebou přináší.

loftový byt

Historie loftových bytů

Historie loftového bydlení sahá do nespoutaných 60. let, kdy mladí lidé z velkých měst zatoužili po jiném způsobu života, než v předražených bytech či domcích. Kolébkou tohoto životního stylu se stalo USA, kdy velké množství bohémů a alternativců začalo obydlovat nevyužité průmyslové areály a budovat v nich útulné obytné prostory. Tato móda se rychle rozšířila i přes oceán do Londýna a v současné době můžeme loftové byty najít v mnoha dalších zemí.

Přestože zpočátku byly tyto obytné prostory spojovány s bohémstvím a nespoutaným životním stylem, v současné době dokáže bydlení v loftu uspokojit potřeby široké skupiny lidí. Mnohé byty jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

loftový byt

Co jsou loftové byty?

Jedná se o obytný prostor v průmyslových či komerčních objektech, jejichž výstavba nebyla prvoplánově určena pro účely bydlení. Vyznačuje se nezvykle vysokými stropy a dlouhými továrními okny, což prostoru propůjčuje vzdušnost. Loftový byt v sobě často mívá zakomponovány průmyslové prvky, jako například kovové konstrukce, železná zábradlí či neomítnuté cihlové zdi. K takovým interiérům se hodí nábytek v industriálním stylu, který celý prostor hezky doplní. Kromě neutrálních barev, dřeva, kovu či betonu jsou pro takové prostory žádoucí i industriální svítidla, která vypadají, jako by do původního prostoru patřila odjakživa.

loftové bydlení

Je loftové bydlení levnější než klasické?

Ve velkých městech typu Praha či Brno patří loftové byty k nadstandardnímu typu bydlení, tudíž i jejich cena je vyšší. Toto moderní pojetí bydlení zažívá v posledních letech velký boom, což žene jejich cenu nahoru. Mnoho lidí lofty vnímá jako ideální způsob, jak si užít života v prostorném obydlí, které většinou bývá v rozumné vzdálenosti od centra města. Pojďme si uvést některé příklady:

Velikost Město (specifika) Prodejní cena
100 m² Praha 5 (projekt Garden Lofts) 9 269 000 Kč
135 m² Brno - Černovice 13 900 000 Kč

Ovšem i ve velkoměstech lze občas narazit na nabídky loftů, které jsou v rozumné cenové relaci a blíží se cenám běžného bydlení. V menších městech je občas možné narazit na loftový byt, který je levnější než ten běžný.

Tip! Chcete si vzít na bydlení hypotéku? Tu nejvýhodnější získáte porovnáním nabídek trhu. Stačí zadat pár údajů - obratem se vám zobrazí relevantní nabídky 9 bank:

Najděte nejvýhodnější hypotéku

loftový byt

Výhody a nevýhody loftu

V otázce tohoto typu bydlení se většinou lidé dělí do dvou táborů - na ty, kteří by v takové „továrně“ nebydleli ani za nic, a ty, kteří si atypičnost průmyslového bydlení zamilovali na první pohled. Jaké výhody a úskalí skýtají loftové byty?

Výhody loftů:

  • Velký prostor. Lofty mají vysoké stropy a poměrně velké místnosti - mnohdy třeba kuchyň, obývací pokoj a pracovna tvoří jeden velký, nerozdělený prostor. Obyvatelé si pochvalují, že jejich bydlení díky tomu působí velkorysým a vzdušným dojmem, což je pravý opak například panelákového bydlení.
  • Spousta světla. Tyto byty mívají vysoká okna, kterými dovnitř padá dostatek světla. Bydlení tudíž působí velmi uklidňujícím a pozitivním dojmem.
  • Možnost většího množství pokojů. V běžném bytě si většinou majitel nemůže jen tak „přičarovat“ místnosti navíc prostřednictvím nastavbových pater - kvůli nedostatečné výšce pokojů by totiž byt působil jako příbytek pro hobity. Což se ovšem netýká loftů, kde různá patra působí naprosto přirozeně - běžný loft má totiž pokoje vysoké 4-5 metrů, tudíž jdou krásně předělit. Majitel si tak může třeba nad obývacím pokojem přistavit patro na spaní a ušetřit tak půdorysový prostor.
  • Více úložného prostoru. Vyšší stropy rovněž umožňují zřízení výškových úložných prostorů a polic, aniž by interiér působil přeplácaným dojmem.
  • Přítomnost originálních průmyslových prvků. Není výjimkou, že se v loftu setkáte například s kovovými konstrukcemi, stropními trámy, sloupy či neomítnutými cihlovými zdmi. Mnohé z nich můžou bytu dodat neotřelý vzhled a v kombinaci s vhodnými doplňky působit velmi designově.
  • Výhodná lokace. Málokterý loftový dům se nachází uprostřed polí mimo civilizaci. Většinu loftů najdete zastavěných oblastech s dobrou dojezdovou vzdáleností do centra města, či dokonce v centru.

Nevýhody loftů:

  • Vyšší náklady na vytápení. Byty s vysokými stropy a rozlehlými místnostmi bývá obtížnější vytopit.
  • Horší zvuková izolace. Protože lofty nejsou stavebně uzpůsobeny k bydlení, může do nich ve větší míře pronikat hluk zvenčí. Ovšem někteří majitelé bytů na tento nedostatek vyzráli díky vícevrstvým sklům v oknech.
  • Přítomnost originálních průmyslových prvků. Není výjimkou, že se v loftu setkáte například s kovovými konstrukcemi, stropními trámy, sloupy či neomítnutými cihlovými zdmi. Že je vám tento text povědomý? Ano, tento parametr jsme již uváděli ve výhodách, ale dáváme jej i do nevýhod. Ne každému totiž tyto prvky můžou vyhovovat, například z toho důvodu, že bývá obtížnější je zakomponovat do prostorového uspořádání nábytku.
  • Vyšší pořizovací cena. Loftové byty v mnoha městech představují atraktivní styl bydlení, vyznačující se vyšší cenou.

Ještě by vás mohly zajímat... další naše články ze světa bydlení a interiérového designu:

* Je výhodnější topit elektřinou, plynem nebo dřevem?
* Jak rekonstruovat panelákový byt?
* Alternativní bydlení: Troufnete si i vy na život bez nábytku?

Mohlo by vás zajímat

Zabezpečení domu - možnosti
Moderní způsoby zabezpečení domu: Co opravdu funguje?
20.9.2023

Bystří sousedé, hlídací pes, bezpečnostní dveře a zámky. To už z pohledu bezpečnosti nestačí. Psi jsou spíše než hlídači domácí mazlíčci a sousedé mají svých starostí dost. Moderní zabezpečení domu vypadá jinak.

Nájemní smlouva vzor
Nájemní smlouva: 10 věcí, které byste měli vědět před podpisem!
18.9.2023

Nákup bytu se stává nedosažitelným. V jednu chvíli jsou to vysoké úrokové sazby, které vás odrazují od nákupu, ve chvíli druhou pak skokový růst cen nemovitostí. Řešením je nájem. Proto se dnes podíváme, co má obsahovat nájemní smlouva.

zázrak pro zdraví čistička vzduchu
Čistička vzduchu: Zázrak pro vaše zdraví nebo zbytečný výdaj?
13.9.2023

Uvažujete nad tím, že si pořídíte čističku vzduchu, ale nejste si úplně jistí, jestli bude ve vaší domácnosti opravdovým přínosem, nebo časem vyhodnotíte, že se jedná o zbytečně utracené peníze?

Pronájem zahrady
Pronájem zahrady: Skvělý způsob, jak být v přírodě, když bydlíte v bytě
11.9.2023

Pronájem zahrady: Bydlíte v bytě? Pořiďte si zelenou oázu, kam můžete kdykoliv uniknout. Zjistěte, jaké vám toto rozhodnutí přinese výhody. Poradíme vám jak si pronajmout zahradu v Praze a kde v Brně najdete zajímavé zahrádkářské kolonie.