« zpět na výpis článků

Má váš dům energetický štítek?

Od začátku roku platí povinnost označovat budovy energetickými štítky (průkaz energetické náročnosti budovy – PENB).

 

Zjednodušeně se jedná o označení „kvality budovy“ co se týká spotřeby energie, stejně jako u štítků, které dnes známe u praček a ledniček se 7 stupni A až G. A znamená nejnižší spotřebu – nejlepší hospodaření s energiemi. Písmenem G jsou ohodnocené nejméně úsporné stavby.

Od 1. 1. 2013 musí získat energetický štítek stavitelé a vlastníci nových budov, dále každá nemovitost, které je určřená k prodeji, pronájmu či přestavbě. Platí to jak pro rodinné či bytové domy tak i pro komerční nemovitosti jako jsou například kancelářské budovy.

V případě prodeje nebo pronájmu je rozhodující datum podpisu smlouvy o pronájmu či prodeji. Po prvním lednu lze tyto činosti provádět pouze se štítkem. V případě přestavby musíte o štítek požádat před stavebním rozhodnutím. Pro stávající domy budou štítky povinné postupně v letech 2015 až 2019.

Energetické štíky nejsou nutné pro stavby s plochou menší než padesát metrů čtverečních, rekreační chaty a chalupy, pokud neslouží k pronájmu, budovy určené pro náboženské účely a v některých případech ani pro budovy v památkových rezervacích, památkových zónách.

Abyste získali energetický štítek, musíte se obrátit na autorizovaného energetického specialistu s oprávněním ministerstva průmyslu a obchodu, které má k dispozici seznam oprávněných specialistů.

I když je šítek povinný stát negarantuje poplatek za zpracování žádosti, tu si určují poradci sami. Cena se pohybuje v rozmezí tisíců až desetitisíců Kč podle velikosti, typu budovy i dokumentace, kterou máte či nemáte k dispozici. V případě, že nemáte dokumentaci k dispozici, je nutná návštěva technika, která cenu zvýši o 50 až 100 %.

Ceny pro byty do 100 m2 se pohybuje v rámci 3.000 Kč, u rodinného domu kolem 6.000 kč, u komečních objektů to bývá výrazně více.

Sankce za neoznačení budovi mohou dosáhnout až 100.000 Kč. Dle vyjádření ministerstva by měli být jejich inspektoři v prvním čtvrtletí roku benevolentní a více než pokuty by měli radit, co se štítky.

Platnost štítku je 10 let, pokud nedojde ke změně dané nemovitosti např. větší rekonstrukci.

Náklady na pořízení energetického štítku můžete kompenzovat výběrem nejlevnějšího dodavatele plynu a elektřiny. Využijte naše srovnání cen plynu a srovnání cen elektřiny a poplatek za získání průkazu energetické náročnosti budovy vás nebude tak bolet!

Další tematické články: elektřina, plyn, ceny energií, dodavatelé energie

 

Další článek: Poslancům podpora zelené energie přerostla přes hlavu, důsledek zaplatíme všichni »