« zpět na výpis článků

Mladí nevystačí s příjmy. Půjčují si. Jdou na to správně?

Mladí si půjčují čím dál víc a víc. Peníze se jim často rozkutálejí dny a dokonce i týdny před výplatou. A půjčka je celkem snadný způsob, jak peníze získat. Čeho by se měli při výběru půjčky vyvarovat, aby nespadli do dluhové pasti, se dozvíte v článku.

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Hlavním důvodem, proč si mladí lidé půjčují, bývá špatné finanční plánování. Velká většina mladých si nenechává žádnou rezervu, a každý měsíc jdou tak říkajíc na nulu. Dobu mezi vydáním posledních peněz a výplatou se snaží pokrýt krátkodobou půjčkou, která se však musí dobře zvážit.

Doba se mění a udržet krok s trendy stojí nemalé peníze. Půjčkou také financují spotřební elektroniku. Vzít si telefon na splátky není žádnou výjimkou. Největším kamenem úrazu jsou každoroční obměny elektroniky, kdy například stávající telefon nebo tablet ještě bez problému slouží, ale už není v módě.

Vzít si úvěr za každou cenu, se nemusí vyplatit

Mladí si berou půjčky, aniž by si pročetli podmínky nebo porovnali více nabídek na trhu. Krátkodobé úvěry mívají relativně vysoký úrok, což nelze zjistit, pokud neporovnávám. Mladým a zároveň nezkušeným lidem může sazba přijít v normě, ale opak je pravdou. Zásada číslo jedna je - porovnávat.

Dodržujte termíny splátek, penále mohou být vysoká

Penále za pozdní splátky mohou dosáhnout i několika set korun. V porovnání s malou půjčkou ve výši 2 000 Kč, se jedná o vysokou pokutu. Výši pokut je možné vyčíst z obchodních podmínek, kde najdete i informaci, po jaké době od splatnosti dojde k jejímu naúčtování. Zejména, pokud mají lidé více půjček, hrozí pád do dluhové pasti.

TEST: Poznáte nevýhodný úvěr >>

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

Další tematické články: Půjčka úvěr, úvěrové společnosti, refinancování úvěrů

 

Další článek: Otestujte se: Poznáte nevýhodný úvěr? »