« zpět na výpis článků

Na co si dát pozor nejen při ohlášení dopravní nehody

Existují situace, kdy povinné ani havarijní pojištění nemusí zafungovat ke spokojenosti klienta pojišťovny. Mnoho řidičů si myslí, že sjednáním povinného ručení či havarijní pojistky jsou pojišťovnou plně krytí a v případě nehody se kromě spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. To se ale mýlí.

převod hypotéky i přes internet a telefon

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

 

Případy, kdy se pojišťovna zdráhá vyplatit, co má, zdaleka nemusejí být jen nějaké kuriózními a ojedinělými nehodami. Pokud například viník nehody nenahlásí událost své pojišťovně, i když to bezprostředně po nehodě slíbí, nastává problém. Pojišťovna může odmítnout škodu uhradit. Prokazování viny zpětně a bez souhlasu viníka je velmi složité.

TIP: Najděte nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz

„Může se dokonce přihodit i to, že viník nehody pojišťovně oznámí, že nehodu nezpůsobil. I když si po nehodě sypal popel na hlavu. A dokonce to uvede v záznamu o nehodě. Problém je, když ho nepošle nebo nedonese na svou pojišťovnu,“ vysvětluje analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

Jedinou obranou proti takovým situacím je zavolat do pojišťovny viníka hned z místa nehody, tedy v okamžiku, kdy viník zavinění uznává. Další problémy vyvstávají u nehod, při nichž jsou uvedeny nepravdivé údajů o nehodě a rozsahu poškození.

„Pokud bylo vozidlo již dříve poškozeno a následně došlo ke kolizi ve stejném místě, jste povinni ohlásit, že auto bylo již částečně poškozené. Pokud to neuděláte a pojišťovna dřívější poškození nesouvisející s nehodou odhalí, odmítne vyplatit plnění i za nové poškození,“ tvrdí Zdeněk Novák.

Podle něj nemá cenu snažit se cokoli zatajovat. Je pravděpodobné, že v pojišťovně vše odhalí a pojištěnec se navíc vystaví trestnímu stíhání pro pokus o pojistný podvod. Problémové bývají i střety na parkovištích, kdy se obtížně prokazuje zavinění nehody třeba i kvůli nepřítomnosti přímých svědků nebo absenci monitorovacího kamerového systému. Pojišťovny často rozdělí míru zavinění mezi oba řidiče.

„Pokud se vám podobná nehoda stane, hned se porozhlédněte po okolí, jestli nenajdete svědka, který střet viděl a potvrdil by, které auto stálo a které bylo v pohybu,“ radí Zdeněk Novák.

Upozorňuj i na další zásadu, kterou je mít na paměti za všech okolností. Pokud ve výsledku škoda na vozidle přesáhne sto tisíc korun a řidiči nezavolají k nehodě policii, pojišťovna jim za to zkrátí pojistné plnění. Proto i v případě, když si nejste jistí, jestli škoda přesáhne hranici sta tisíc, preventivně vždy zavolejte Policii České republiky. Vyhnete se tak případným problémům. Server Porovnej24.cz nabízí možnost sjednat povinné ručení i havarijní pojištění online. Pomůže vybrat to nejvýhodnější povinné ručení i pojištění

Další tematické články: povinné ručení

 

Další článek: Allianz nabízí cenu povinného a havarijního pojištění podle počtu ujetých kilometrů »