« zpět na výpis článků

Na levné tarify od alternativních mobilních operátorů se stále čeká

V ČR působí tři mobilní operátoři - O2, T-Mobile a Vodafone. Každý z nich nabízí telefonní tarify, jejichž hlavní výhodou je, že zákazník má nižší ceny volání, SMS i datových balíčků než by získal, pokud by využíval předplacenou kartu. Porovnej24.cz nabízí možnost vyhledat nejlevnější mobilní paušál na trhu a sjednat si jeho zřízení.

mobil

  telefonní tarify   Najít nejvýhodnější tarif

 

Neomezený mobilní tarif stojí u všech operátorů shodně 749 korun, Češi by ale mohli volat i o pár stovek levněji. Češi platí za mobilní tarify a především internet jedny z nejvyšších cen v Evropě.

„Český telekomunikační úřad mobilním operátorům uložil aby výrazně snížili velkoobchodní ceny, které jim platí jejich konkurenti, takzvaní virtuální operátoři. Ti by pak mohli lidem nabídnout levnější tarify,“ vysvětluje manažer Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

Takzvaných virtuálů dnes působí na českém trhu už zhruba 150, jsou ale zcela závislí na velké trojce vlastníků sítí. Dokonce i malé firmy či živnostníci dostanou často lepší maloobchodní cenu, než jsou ty velkoobchodní. Česko pak v mezinárodním srovnání například renomované společnosti Strategy Analytics vychází v cenách za tarify výrazně nad průměrem EU.

Nejčastější tarif s neomezeným voláním a limitem 1,5 GB dat dnes trojice operátorů nabízí za shodných 749 korun. Kdyby ale chtěl podobný tarif postavit jejich virtuální konkurent, vyšla by jeho koncová cena i s DPH na základě statistik na něco přes 913 korun. Podle dat z reálného provozu Asociace českých virtuálních operátorů by to bylo dokonce 1 768 korun.

„Velkoobchodní podmínky byly od počátku nastaveny špatně. Jednalo se o pokus operátorů vyhnout se regulaci, což se bohužel nakonec povedlo. Od vstupu virtuálů na trh se vyhrotila cenová válka u firemních smluv, ale velkoobchodní nabídky zůstávají po třech letech prakticky na stejné úrovni,“ vysvětluje Laisek.

Klíčem je přitom cena za nejrychlejší mobilní internet v nových sítích LTE. Regulátor slibuje tlak na jejich výrazné snížení, tak aby virtuálové mohli nabídnout tarify za méně než 749 korun. Kdo uvažuje o změně operátora, by měl vědět, kolik měsíčně provolá minut, kolik měsíčně pošle SMS, zda potřebuje internet v mobilu. Pak už stačí na Porovnej24.cz vyhledat nejvýhodnější tarif v sekci Levné volání.

Další tematické články: Virtuální operátoři, Mobilní internet, Telefonní tarify

 

Další článek: České mobilní tarify jsou nejdražší v Evropě, získejte levnější na Porovnej24.cz »