« zpět na výpis článků

Na spořicím účtu má 54 % lidí zůstatek až 250 000 korun. 0,77 % až 1,5 milionu korun

Úroky běžných účtů se u většiny bank blíží nule, dobrý spořicí účet dokáže peníze aspoň částečně ochránit před inflací. Peníze na spořicím účtu mohou navíc kdykoli posloužit jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje a vhodně doplňovat i finanční portfolio. Srovnání úroků u spořicích účtů nabízí aktuální srovnání Porovnej24.cz

spoření

  penze   Srovnat nabídky spořících účtů

 

S tím, jak se daří ekonomice, se zrychluje přesun úspor domácností na běžné a spořicí účty. Jenom loni na nich měli Češi více než 2,2 bilionu korun. Velkou roli přitom hraje i přístup těch klientů bank s volnými finančními prostředky, kteří hledají bezrizikové a zároveň co nejvyšší zhodnocení svých úspor.

„Vklady v bankách rostou vysokým tempem. Jen za poslední rok domácnosti dokázaly naspořit 172 miliard korun. Meziročně stouply vklady na účty domácnostmi o 8,4 procenta, zatímco o rok dříve to bylo o 5,8 procenta,“ tvrdí manažer Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

Z průzkumů přitom vyplývá, že až 54 % klientů má na spořicím účtu zůstatek až 250 tisíc korun. 26 % klientů má na účtu 1 až 1,5 milionu korun, takřka 21 % klientů 500 tisíc až jeden milion korun a 15 % má na spořicím účtu 250 tisíc až 500 tisíc korun. Stejný počet (15 %) lidí má na svém spořicím účtu pouze do tisíce korun. Klientů, kteří mají na spořicím účtu více než 1,5 milionu korun je necelé procento.

„Spořicí účty jsou produktem zejména starších lidí. Ti jednak už mají nějaké peníze a druhak jsou natolik konzervativní, že svoje peníze raději nechají v bance, než aby je třeba investovali, jakkoli tím kvůli inflaci o ně přicházejí. Na druhou stranu je to lepší, než skladovat peníze pod postelí,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Podle průzkumů mají největší podíl na celkovém objemu prostředků na spořicích účtech mají klienti ve věku 51 až 65 let. Mezi vlastníky spořicích účtů převažují oproti ženám muži. Podíl mužů je vyšší u nejvyšších úložek, ale zároveň i u těch vůbec nejnižších. Ženy naopak stabilně početně převládají u úložky od 30 až do 250 tisíc korun. Zajímavý je i rozdíl mezi objemem uložených peněz na spořicích účtech v hlavním městě a ostatními regiony. Zatímco klienti z Prahy se na objemu úložek podílí 28 %, klienti například z Jihomoravského kraje 12 % a klienti ze Středočeského kraje 11 %.

6 PRO spořicí účet

1: Peníze jsou kdykoli k dispozici a slouží jako finanční rezerva
2: Vyšší úroky z vložených peněz než na běžném bankovním účtu
3: Pásmové úročení - rro různé částky na účtu se stanoví různé úrokové sazby
4: Vklady na spořicích účtech jsou ze zákona pojištěné do výše 100 tisíc eur
5: Faktické připsaní úroků většinou měsíčně nebo čtvrtletně
6: Nezbytný doplňující nástroj portfolia finančních produktů

 

Další tematické články: spořící účet, spoření, penzijní připojištění

 

Další článek: Pětina Čechů se doma hádá o peníze »