« zpět na výpis článků

Na stáří je nutné si spořit

Porovnej24 nabízí možnost založení si spoření na stáří i navýšení si spoření na stáří. „Pokud si někdo myslí, že to není potřeba a v nadsázce tvrdí, že on se důchodu stejně nedožije, dělá chybu. Češi v důchodu stráví přibližně čtvrtinu svého života. Aby to nebyla léta chudoby, měli by si na stáří spořit a vzít si od státu podporu, kterou nabízí,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

penzisté

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Většina Čechů si na léta strávená se státní penzí sice šetří, ale do svého penzijního fondu neposílá tolik peněz, kolik by bylo potřeba. Průměrná měsíční investice do penzijního fondu v rámci státem podporovaného důchodového systému se pohybuje mezi 500 a tisíci korunami.

„Za slušný důchod lze podle názoru některých expertů považovat částku, která se blíží 85 procentům životních nákladů, které měl člověk k dispozici ve svém aktivním úseku pracovního života,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

To značí, že člověk, jehož životní náklady byly 25 tisíc, by potřeboval pro slušný život v penzi 21 tisíc. Průměrný důchod je ale zhruba poloviční – 11 441 korun.

TIP: Spočítejte si výhodné penzijní spoření

Lidé by si proto podle odborníků měli na stáří systematicky spořit okamžiku, kdy začnou vydělávat peníze, dostávat pravidelnou mzdu. Ze statistik Ministerstva financí avšak vyplývá, že na státem podporovaném důchodovém spoření mají dnešní šedesátníci naspořeno v průměru 90 tisíc korun.

„To rozhodně není dostačující suma. Problém bývá v tom, že lidé buď začnou spořit pozdě, anebo nevyužijí možnost získání nejvyšší státní podpory, protože prostě nemají peníze na to, aby si mohli na stáří odkládat více peněz,“ tvrdí Laisek.

Upozorňuje přitom na časté ale i zbytečné obavy lidí z toho, že nebudou schopni si pravidelně spořit prostřednictvím doplňkového penzijního spoření, a proto si ho tedy nesjednávají.

TIP: Porovnejte si nabídky penzijního spoření

„Ztráta zaměstnání, mateřská dovolená, dlouhodobý pobyt v cizině, dlouhodobá nemoc, invalidita a podobně nevedou k ukončení účasti na důchodovém spoření. V případě, že lidé nemají žádný příjem, nedochází jen k placení pojistného, ale i nadále zůstávají účastníkem důchodového spoření a mohou si odkládanou částku snížit, anebo i bez sankcí přerušit spoření, což ale není ideální varianta,“ uzavírá Laisek.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: Do penze jedině s milionem korun. Minimálně… »