« zpět na výpis článků

Na zahraniční sjezdovku bez cestovního pojištění vyjede jen dobrodruh

Pojišťovny každoročně řeší stovky případů, kdy se nároky jejich klientů anebo těch, které jejich klienti v zahraničí zranili, pohybují v úrovni jednoho až několika miliónů korun. „V momentě, kdy klient pojišťovny nemá sjednané cestovní pojištění, anebo ho má sjednané nesprávně, má smůlu. Dovolená se mu významně prodraží,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

hory

  cestovní pojištění   Srovnat ceny cestovního pojištění

 

 

Srážka na sjezdovce může stát milióny. Na sjezdovkách se přitom nehody stávají každou chvíli.

„Může se i stát, že v zahraničí srazíte člověka, který živí celou rodinu, ale kvůli nehodě s vámi přestane chodit do práce. Jeho pojišťovna po vás může chtít i mnohamiliónové odškodné. Dokonce se v zahraničí objevují již i gangy, které takové nehody kvůli penězům schválně vyvolávají,“ říká Zdeněk Novák.

TIP: Spočítejte si nejvýhodnější cestovní pojištění

Jako příklad uvádí nehodu klienta Porovnej24 ve švýcarských Alpách, který na sjezdovce zranil manažera velké nadnárodní korporace. Ten byl následně několik měsíců mimo pracovní proces. Požadované odškodné se vyšplhalo v přepočtu k deseti miliónům korun.

„Tyhle případy se dějí. Klienty upozorňujeme, aby to zohlednili při sjednávání a hlavně nastavení svého cestovního pojištění. V zahraničí jsou lidé zvyklí se soudit o astronomické odškodné, což Češi podceňují,“ vysvětluje Novák.

V cizině je běžné nárokovat i nemajetkovou újmu a negativní vliv na společenské uplatnění. To znamená, že turista z Česka třeba zraní třeba na sjezdovce někoho s vysokými příjmy, a způsobí mu dlouhodobé léčení ­závaž­ného úrazu s trvalými následky, zaplatí balík. Lidé v zemích na západ od nás jsou zvyklí vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu u soudu.

„V tomhle ohledu by proto cestovní pojištění mělo vždy obsahovat i pojištění odpovědnosti, z něhož lze pak uhradit odškodné za úraz a léčení, ušlý zisk, ale i třeba za dočasnou výpomoc v domácnosti. I s tím jsou zkušenosti,“ upřesňuje Novák.

V případě vážnější kolize doporučuje postupovat vždy podobně jako u autonehody. Událost vyfotit, třeba i nakreslit plánek, vzít si kontakty na svědky, nehodu ohlásit horské službě nebo policii. Dát o ní vědět asistenční službě.

TIP: Porovnejte si nabídky cestovního pojištění až s 50% slevou

„Má-li klient podezření na alkohol u protistrany, je dobré trvat i na testu,“ dodává Novák.

I když na tuzemských sjezdovkách nebývá odškodné tak astronomické, ani na nich není o pojistné události nouze. Každoročně zhruba dvacet lidí na českých sjezdovkách, nebo mimo ně, na následky úrazu bohužel umírá. Podle horské služby je špatný stav vybavení českých lyžařů v podstatě nejčastější příčinou úrazů. Ale nejenom jich, ale i snowboardistů, jejichž podíl na zraněných je oproti lyžařům více než dvojnásobný.

Další tematické články: cestovní připojištění, subpage cestovní připojištění

 

Další článek: Cestovní pojištění: Co dělat na sjezdovce v zahraničí při srážce »