« zpět na výpis článků

O tom, jak si správně vybrat hypotéku

Samozřejmostí na Porovnej24 je i aktuální srovnání cen a podmínek u hypoték. Správným výběrem hypotečního úvěru lze ušetřit až desítky tisíc korun. Jak získat co nejvýhodnější hypotéku?

hypotéky

  hypotéka   Srovnat hypotéky

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Na začátku by zájemce neměl výběr uspěchat. Rozhodně by se neměl spoléhat jen na banku, u níž má účet. Někdy se může vyplatit zkusit i více poboček od stejné banky, ale ideální je si nabídku všech bank nejdříve srovnat na Porovnej24.

TIP: Porovnejte si nejlepší úroky hypoték

„Následovat by mělo vybrání si těch cenově nejvýhodnějších hypoték a pak podrobnější prostudování jejich podmínek. S tím vždy každému ochotně pomohou naši analytici. Stačí nám je poslat mail, nebo zavolat,“ vysvětluje manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

Možné úspory při správném výběru hypotéky mohou být výrazné.

„Když vedle sebe dáte úrokové sazby třeba ve výši 1,89 procenta a 2,19 procenta, na první pohled se zdá, že je zbytečné kvůli takto nepatrnému rozdílu obcházet více poboček. Pokud ale spočítáme průměrnou hypotéku ve výši kolem dvou milionů korun a nejčastěji vybíranou fixaci sazby na pět let, rozdíl v praxi je hned mnohem výraznější. Za pět let lze ušetřit 17 tisíc korun,“ říká Zbyněk Laisek.

Dále je podle něj důležité nebát se zástupci bank smlouvat o ještě lepší cenu za hypotéku, než inzerují ve svých propagačních materiálech. Ne vždy musí smlouvání slavit úspěch v podobě například nižšího úroku, ale docela jistě se vyplatí. Výhodu lze získat třeba v nastavení parametrů hypotéky nebo v úspoře za nějaký poplatek.

Například Hypoteční banka stále standardně chce 150 korun měsíčně za správu úvěru, většina ostatních bank si ale takový poplatek už neúčtuje. Za každých deset let splácení jenom na tomto poplatku tak klient zaplatí o 18 tisíc korun navíc. Samozřejmě platí i to, že když Hypoteční banka dá výrazně nižší úrokovou sazbu než konkurence, můžete s její hypotékou ušetřit i navzdory měsíčnímu poplatku. A další tisíce lze ušetřit na poplatku za provedení odhadu.

TIP: Spočítejte si hypotéku za 2 minuty na Porovnej24.cz

„Nabídky je vždy třeba porovnat celkově, nejen podle výše úrokové sazby. S tím pomůže i nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nařizuje i u hypoték nově počítat roční procentní sazbu nákladů, stejně jako je to už dnes povinné u spotřebitelských půjček. Hypotéky tak budou snadněji porovnatelné,“ vysvětluje Laisek.

Do celkové výhodnosti úvěru je možné zahrnout i další finanční produkty, které banky s hypotékou prodávají.

„Jestliže vás banka láká na nízkou sazbu, ale požaduje po vás, abyste si za to u ní pořídili i běžný účet, pojištění nemovitosti či života nebo třeba kreditní kartu, berte v celkovém porovnání v úvahu i cenu těchto produktů. Ne vždy je dobré se orientovat jen podle ceny hypotéky,“ uzavírá Zbyněk Laisek.

Další tematické články: hypotéky, stavební spoření, Půjčka úvěr

 

Další článek: Češi preferují hypotéky před nájemním bydlením »