« zpět na výpis článků

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci loňska na tři biliony korun

Objem bankovních úvěrů stoupl podle České národní banky ke konci loňského roku na více tři biliony korun, což je meziroční růst o 6,4 procenta. Úvěry domácnostem loni v listopadu vzrostly o osm procent na 1,32 bilionu korun. „Stálým problémem Čechu je, že za úvěry platí více, než by museli,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Domácnosti si v listopadu na nákup nemovitostí nově půjčily 40,5 miliardy korun, což je rekordní objem. Meziroční růst nových úvěrů na bydlení dosáhl 54,4 procenta, což je dynamika, kterou trh naposledy zaznamenal na začátku roku 2006, kdy ale šlo o řádově nižší objemy. Data za prosinec jsou ještě vyšší.

„Boom v úvěrech ke konci loňského roku byl ve znamení obav ze zdražování hypoték i spotřebitelských úvěrů vlivem přísnější regulace,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Úvěry na spotřebu na konci roku vykázaly meziroční růst o 26,5 procenta. Zařizování nových bytů, vánoční nákupy, pocit finanční jistoty a nižší úrokové sazby, to vše přimělo domácnosti načerpat nově spotřební úvěry za 10,1 miliardy korun. Zadlužení domácností sice rychle roste, ale jde především o úvěry na bydlení.

„Ať už se jedná o hypotéky, nebo klasické spotřebitelské úvěry, u mnohých lidí, kteří se obracejí na Porovnej24, vidíme, že si sjednali snad ty nejdražší úvěry na světě. Důvodem je, že v momentě, kdy si úvěr sjednávali, sáhli po prvním, který se jim kdo nabídl, jen aby si mohli danou věc, na kterou si úvěr vzali, pořídit. Pak se diví, že úvěr přeplácejí i o desítky procent,“ vysvětluje Laisek.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Češi si spíše vezmou klasický úvěr od banky a ne P2P půjčku »