Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete

7.10.2019

Chladné říjnové počasí vás možná donutilo vytáhnout šálu a rukavice, protože při cestě od domu k autu člověk promrzne raz dva. Co ale váš automobil a jeho zimní výbava? V tomto článku se zaměříme na povinnost zimních pneumatik a co vám hrozí, když na zimní obutí zapomenete.

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete
6 minut čtení
Povinné ručení

Pokud v této oblasti tápete, určitě vás bude zajímat, zda má obutí zimních pneumatik vliv na povinné ručení a vyplácení pojistného plnění v případě nehody, a jaká pravidla se vlastně na zimní pneumatiky vztahují?

S příchodem prvních plískanic se v hlavách spousty řidičů vyrojí otázka: „Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?“ Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 3.

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Legislativa tudíž umožňuje jízdu na letních pneumatikách i v období od listopadu do března, pokud je silnice nezasněžená, nebo nenamrzlá. Je ale poněkud riskantní na toto spoléhat, protože počasí se může během krátké doby radikálně změnit a v případě, že přes noc silnice namrznou, budete nuceni vzdát se automobilového komfortu a jet autobusem, protože za takových podmínek s letními pneumatikami na silnici nesmíte.

Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky

Kromě výše zmíněného časového období si musíte ohlídat i stav vašich pneumatik. U nich tolik nerozhoduje stáří, ale míra opotřebení, tzn. hloubka dezénu. Ta by měla být u zimních pneumatik minimálně 4 milimetry. Hloubka dezénu zimní pneumatiky jde zjistit pomocí speciální měrky, při návštěvě pneuservisu nebo díky indexu opotřebení, což je speciální značka (ryska), kterou jsou některé typy pneumatik vybaveny.

Co dělat v případě, že začíná zimní sezona a vy naměříte hloubku dezénu kolem 4 milimetrů? V takovém případě si raději pořiďte nové zimní pneumatiky, protože v průběhu zimy se pneumatika může rychle sjezdit. V listopadu sice můžete mít krásných 4,2 milimetrů, ale zimní měsíce jim můžou dát pořádně zabrat a třeba v únoru vás může policista nachytat s pneumatikami, které mají dezén sježděný na pouhých 3, 6 milimetrů.

Každopádně pro bezpečnou jízdu, by řidiči měli dodržovat zimní zásadu 4x4 :

  • Pneumatiky na všechny 4 kola
  • Hloubka dezénu minimálně 4 mm
  • Pneumatiky maximálně 4 sezóny (pak už pneumatiky nemusí mít stejné vlastnosti, vlivem posypových materiálů a teplot)
  • Minimálně 4 měsíce v roce - což je zákonem již pevně dané

Letní pneumatiky v zimě a nebezpečí s nimi spojená

Kromě toho, že vám policista může dát pokutu ve výši až 2000 Kč vám hrozí i další, mnohem závažnější rizika.

Vyšší riziko nehody

Jedním z nich je ohrožení vaší bezpečnosti v autě a vyšší pravděpodobnost autonehody. Letní pneumatiky totiž mají delší brzdnou dráhu, tudíž je vyšší riziko, že se s nimi nevyhnete kolizi. Rovněž si nedokážou moc dobře poradit se sněhem a námrazou a podkluzují na nich.

Naše infografika ukazuje, jaký vliv mají na brzdnou dráhu letní a zimní pneumatiky. (Grafika ilustruje situaci, kdy je venku teplota pod stupněm mrazu a automobil zdolává zasněžený povrch).

Z grafiky vidíme, že vliv na brzdnou dráhu má u pneumatik i jejich stáří, ale ne tak velký, jako rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami.

TIP! Nezapomínejte na povinné ručení, které vás online porovnáním vyjde výhodně. Kalkulačka povinného ručení

Pojišťovna vám zaplatí méně peněz

V případě nehody na letních pneumatikách se můžete dočkat nižšího pojistného plnění od pojišťovny. Pokud se řidič vydá v zimě na vozovku v letních pneumatikách, porušuje tím předpis a pojišťovna může toto chování vyhodnotit jako jízdu v technicky nevyhovujícím vozidle. Pokud bude příčinou autonehody právě špatný typ pneumatik (například vozidlo podklouzne na zledovatělé vozovce), pojišťovna vyplatí méně peněz, nebo nemusí plnit vůbec.

Naopak pokud řidič používá v létě zimní pneumatiky, pojišťovna pojistné plnění krátit nemůže.

Co když se však stane, že řidič nabourá v období od 1. 11. do 31. 3., ale je zrovna teplý den, a na vozovce není po sněhu, ledu či námraze ani památky? I v případě, že by měl letní pneumatiky, pojišťovna nemá právo na krácení pojistného. Pokud nemrzne, nemusíte mít zimní pneumatiky, tudíž jste nic neporušili a není tedy důvod ke kráceni z důvodu použitích letních pneu. 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Koronavirus a informace k cestovnímu pojištění
28.2.2020

Máte v blízké době naplánovanou zahraniční cestu a z důvodu šíření koronaviru si nejste jisti, zda vycestovat a jak by se k proplácení případné lékařské péče stavěla pojišťovna? V tomto článku si nastíníme základní informace o tom, jak se k cestování do…

thumb
Finanční nezávislost, aneb jak uniknout osmihodinové pracovní době
25.2.2020

Představte si pondělní ráno, kdy se nemusíte stresovat odchodem do práce. Posnídáte na balkoně a sledujete, jak lidé dobíhají tramvaj a snaží se přijít včas do zaměstnání. Vy si v klidu dopijete kávu a začnete si plánovat váš den, sestávající z činností,…

thumb
Developerské projekty Praha, aneb aktuální přehled nejnovějších možností bydlení
24.2.2020

Uvažujete o vlastním bydlení a toužíte po domově, který v sobě kombinuje nejmodernější prvky a jehož zdi voní novotou? V tom případě zvolte čerstvě dostavěnou nemovitost, anebo dům či byt, který je natolik nový, že ještě ani fyzicky neexistuje. Jaké…

thumb
Kam za nejlepšími termálními prameny, aneb dopřejte si zasloužený relax
20.2.2020

Únor a březen nejsou zrovna nejoptimističtější měsíce. Pohodové vánoční svátky jsou už dávno pryč, v zaměstnání je práce až nad hlavu a do léta je ještě daleko. Člověk by uvítal všemi deseti, kdyby mohl na chvíli uniknout každodenní rutině a načerpat nové…