Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete

7.10.2019

Chladné říjnové počasí vás možná donutilo vytáhnout šálu a rukavice, protože při cestě od domu k autu člověk promrzne raz dva. Co ale váš automobil a jeho zimní výbava? V tomto článku se zaměříme na povinnost zimních pneumatik a co vám hrozí, když na zimní obutí zapomenete.

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete
6 minut čtení
Povinné ručení

Pokud v této oblasti tápete, určitě vás bude zajímat, zda má obutí zimních pneumatik vliv na povinné ručení a vyplácení pojistného plnění v případě nehody, a jaká pravidla se vlastně na zimní pneumatiky vztahují?

S příchodem prvních plískanic se v hlavách spousty řidičů vyrojí otázka: „Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?“ Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 3.

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Legislativa tudíž umožňuje jízdu na letních pneumatikách i v období od listopadu do března, pokud je silnice nezasněžená, nebo nenamrzlá. Je ale poněkud riskantní na toto spoléhat, protože počasí se může během krátké doby radikálně změnit a v případě, že přes noc silnice namrznou, budete nuceni vzdát se automobilového komfortu a jet autobusem, protože za takových podmínek s letními pneumatikami na silnici nesmíte.

Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky

Kromě výše zmíněného časového období si musíte ohlídat i stav vašich pneumatik. U nich tolik nerozhoduje stáří, ale míra opotřebení, tzn. hloubka dezénu. Ta by měla být u zimních pneumatik minimálně 4 milimetry. Hloubka dezénu zimní pneumatiky jde zjistit pomocí speciální měrky, při návštěvě pneuservisu nebo díky indexu opotřebení, což je speciální značka (ryska), kterou jsou některé typy pneumatik vybaveny.

Co dělat v případě, že začíná zimní sezona a vy naměříte hloubku dezénu kolem 4 milimetrů? V takovém případě si raději pořiďte nové zimní pneumatiky, protože v průběhu zimy se pneumatika může rychle sjezdit. V listopadu sice můžete mít krásných 4,2 milimetrů, ale zimní měsíce jim můžou dát pořádně zabrat a třeba v únoru vás může policista nachytat s pneumatikami, které mají dezén sježděný na pouhých 3, 6 milimetrů.

Každopádně pro bezpečnou jízdu, by řidiči měli dodržovat zimní zásadu 4x4 :

  • Pneumatiky na všechny 4 kola
  • Hloubka dezénu minimálně 4 mm
  • Pneumatiky maximálně 4 sezóny (pak už pneumatiky nemusí mít stejné vlastnosti, vlivem posypových materiálů a teplot)
  • Minimálně 4 měsíce v roce - což je zákonem již pevně dané

Letní pneumatiky v zimě a nebezpečí s nimi spojená

Kromě toho, že vám policista může dát pokutu ve výši až 2000 Kč vám hrozí i další, mnohem závažnější rizika.

Vyšší riziko nehody

Jedním z nich je ohrožení vaší bezpečnosti v autě a vyšší pravděpodobnost autonehody. Letní pneumatiky totiž mají delší brzdnou dráhu, tudíž je vyšší riziko, že se s nimi nevyhnete kolizi. Rovněž si nedokážou moc dobře poradit se sněhem a námrazou a podkluzují na nich.

Naše infografika ukazuje, jaký vliv mají na brzdnou dráhu letní a zimní pneumatiky. (Grafika ilustruje situaci, kdy je venku teplota pod stupněm mrazu a automobil zdolává zasněžený povrch).

Z grafiky vidíme, že vliv na brzdnou dráhu má u pneumatik i jejich stáří, ale ne tak velký, jako rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami.

TIP! Nezapomínejte na povinné ručení, které vás online porovnáním vyjde výhodně. Kalkulačka povinného ručení

Pojišťovna vám zaplatí méně peněz

V případě nehody na letních pneumatikách se můžete dočkat nižšího pojistného plnění od pojišťovny. Pokud se řidič vydá v zimě na vozovku v letních pneumatikách, porušuje tím předpis a pojišťovna může toto chování vyhodnotit jako jízdu v technicky nevyhovujícím vozidle. Pokud bude příčinou autonehody právě špatný typ pneumatik (například vozidlo podklouzne na zledovatělé vozovce), pojišťovna vyplatí méně peněz, nebo nemusí plnit vůbec.

Naopak pokud řidič používá v létě zimní pneumatiky, pojišťovna pojistné plnění krátit nemůže.

Co když se však stane, že řidič nabourá v období od 1. 11. do 31. 3., ale je zrovna teplý den, a na vozovce není po sněhu, ledu či námraze ani památky? I v případě, že by měl letní pneumatiky, pojišťovna nemá právo na krácení pojistného. Pokud nemrzne, nemusíte mít zimní pneumatiky, tudíž jste nic neporušili a není tedy důvod ke kráceni z důvodu použitích letních pneu. 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Pojištění storna zájezdu
19.1.2020

Možná jste si zrovna zarezervovali drahý zájezd do ciziny a trnete hrůzou při pomyšlení, že na poslední chvíli onemocníte a nebudete se moct pobytu zúčastnit. Na tento problém však existuje řešení, které se jmenuje pojištění storna zájezdu.

thumb
Tipy na úsporné osvětlení, aneb jak svítit levně a stylově
17.1.2020

Možná žijete v domnění, že vaše domácí osvětlení je energeticky šetrné a nevysaje vám moc elektřiny ze zásuvky (a peněz z peněženky). Jste si však jistí, že máte ve svém domově skutečně to nejúspornější osvětlení, jaké na trhu existuje?

thumb
Kam na lyže s dětmi, aneb kde najdete ty nejlepší rodinné ski areály?
15.1.2020

Milujete zimní radovánky a chcete lásce k lyžování naučit i své potomky? Shromáždili jsme pro vás nápady, kam na lyže s dětmi. V těchto areálech se bude líbit vám i vašim ratolestem.

thumb
Ručení další nemovitostí při hypotéce: jaké jsou výhody a úskalí tohoto řešení?
13.1.2020

Spousta zájemců o vlastní bydlení má v dnešní době nízké šance na jeho získání. Cestu k jejich vysněnému bytečku či domku jim znemožňují hned dvě monstrózní překážky — vysoké ceny nemovitostí a nutnost mít naspořeno určité procento vlastních zdrojů.…