Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky a co riskujete, když je neobujete
6 minut čtení
Povinné ručení
7.10.2019

Chladné říjnové počasí vás možná donutilo vytáhnout šálu a rukavice, protože při cestě od domu k autu člověk promrzne raz dva. Co ale váš automobil a jeho zimní výbava? V tomto článku se zaměříme na povinnost zimních pneumatik a co vám hrozí, když na zimní obutí zapomenete.

Pokud v této oblasti tápete, určitě vás bude zajímat, zda má obutí zimních pneumatik vliv na povinné ručení a vyplácení pojistného plnění v případě nehody, a jaká pravidla se vlastně na zimní pneumatiky vztahují?

S příchodem prvních plískanic se v hlavách spousty řidičů vyrojí otázka: „Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?“ Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 3.

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. musí řidiči použít zimní pneumatiky v případě, že:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Legislativa tudíž umožňuje jízdu na letních pneumatikách i v období od listopadu do března, pokud je silnice nezasněžená, nebo nenamrzlá. Je ale poněkud riskantní na toto spoléhat, protože počasí se může během krátké doby radikálně změnit a v případě, že přes noc silnice namrznou, budete nuceni vzdát se automobilového komfortu a jet autobusem, protože za takových podmínek s letními pneumatikami na silnici nesmíte.

Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky

Kromě výše zmíněného časového období si musíte ohlídat i stav vašich pneumatik. U nich tolik nerozhoduje stáří, ale míra opotřebení, tzn. hloubka dezénu. Ta by měla být u zimních pneumatik minimálně 4 milimetry. Hloubka dezénu zimní pneumatiky jde zjistit pomocí speciální měrky, při návštěvě pneuservisu nebo díky indexu opotřebení, což je speciální značka (ryska), kterou jsou některé typy pneumatik vybaveny.

Co dělat v případě, že začíná zimní sezona a vy naměříte hloubku dezénu kolem 4 milimetrů? V takovém případě si raději pořiďte nové zimní pneumatiky, protože v průběhu zimy se pneumatika může rychle sjezdit. V listopadu sice můžete mít krásných 4,2 milimetrů, ale zimní měsíce jim můžou dát pořádně zabrat a třeba v únoru vás může policista nachytat s pneumatikama, které mají dezén sježděný na pouhých 3, 6 milimetrů.

Každopádně pro bezpečnou jízdu, by řidiči měli dodržovat zimní zásadu 4x4 :

  • Pneumatiky na všechny 4 kola
  • Hloubka dezénu minimálně 4 mm
  • Pneumatiky maximálně 4 sezóny (pak už pneumatiky nemusí mít stejné vlastnosti, vlivem posypových materiálů a teplot)
  • Minimálně 4 měsíce v roce - což je zákonem již pevně dané

Letní pneumatiky v zimě a nebezpečí s nimi spojená

Kromě toho, že vám policista může dát pokutu ve výši až 2000 Kč vám hrozí i další, mnohem závažnější rizika.

Vyšší riziko nehody

Jedním z nich je ohrožení vaší bezpečnosti v autě a vyšší pravděpodobnost autonehody. Letní pneumatiky totiž mají delší brzdnou dráhu, tudíž je vyšší riziko, že se s nimi nevyhnete kolizi. Rovněž si nedokážou moc dobře poradit se sněhem a námrazou a podkluzují na nich.

Naše infografika ukazuje, jaký vliv mají na brzdnou dráhu letní a zimní pneumatiky. (Grafika ilustruje situaci, kdy je venku teplota pod stupněm mrazu a automobil zdolává zasněžený povrch).

Z grafiky vidíme, že vliv na brzdnou dráhu má u pneumatik i jejich stáří, ale ne tak velký, jako rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami.

[maxbutton id="2" text="Kalkulačka povinného ručení" window="new" ]

Pojišťovna vám zaplatí méně peněz

V případě nehody na letních pneumatikách se můžete dočkat nižšího pojistného plnění od pojišťovny. Pokud se řidič vydá v zimě na vozovku v letních pneumatikách, porušuje tím předpis a pojišťovna může toto chování vyhodnotit jako jízdu v technicky nevyhovujícím vozidle. Pokud bude příčinou autonehody právě špatný typ pneumatik (například vozidlo podklouzne na zledovatělé vozovce), pojišťovna vyplatí méně peněz, nebo nemusí plnit vůbec.

Naopak pokud řidič používá v létě zimní pneumatiky, pojišťovna pojistné plnění krátit nemůže.

Co když se však stane, že řidič nabourá v období od 1. 11. do 31. 3., ale je zrovna teplý den, a na vozovce není po sněhu, ledu či námraze ani památky? I v případě, že by měl letní pneumatiky, pojišťovna nemá právo na krácení pojistného.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Zelená karta, aneb co nutně potřebujete vědět o tomto dokumentu
11.10.2019

Pro spoustu řidičů je zelená karta jen mlčenlivý společník, který se nenápadně krčí v přihrádce na dokumenty a po kterém sáhnou jen jednou za čas. Co byste však o této kartě měli vědět, abyste se vyhnuli pokutě? Zelená karta je důkazem o tom, že máte…

thumb
Hypotéka pro manžele: co si pohlídat a zařídit, když žádáte společně
10.10.2019

Sníte o tom, že dáte sbohem nájmu a konečně se nastěhujete do vlastního? Mnoha párům či mladým rodinám stojí v cestě za vlastním bydlením vysoké ceny nemovitostí a přísné podmínky hypoték. Jaká specifika má společná hypotéka, tzn. když žádáte společně s…

thumb
Prasklé čelní sklo: co dělat, když se vám na silnici přihodí tato situace
9.10.2019

Řidiči, kteří to zažili, to popisují jako směsici šoku a následné úlevy - ozve se rána a řidič poplašeně zjišťuje, co se stalo. Poté si ulehčeně oddychne, že to odneslo „jenom“ sklo. Odlétnutý kamínek většinou na čelním skle zanechá nepěkný defekt ve…

thumb
Nabourané auto na parkovišti: co v takovém případě dělat a kdo zaplatí škodu?
8.10.2019

Jdete si z nákupního centra, nesete si k autu tašky napěchované nákupem a pochvalujete si, jak výhodně jste nakupili. Najednou vaše oči zažijí šok - povrch vašeho automobilu je nehezky poškrábaný. Veškerá radost z levně nakoupeného másla je tatam. Co teď?…