« zpět na výpis článků

Odjet na hory bez cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti se nemusí vyplatit

Zapomenout si sjednat cestovní pojištění spolu s pojištěním odpovědnosti se při cestě na zimní dovolenou nemusí vyplatit. A platí to, jak pro dovolenou na českých, tak zahraničních horách. Jak tato pojištění před cestou správně nastavit, odpovídá analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

hory

  cestovní pojištění   Srovnat ceny cestovního pojištění

 

 

Paní Zdenka si vyjela s kamarádkami na víkend zalyžovat na Šumavu. Uvádí Zdeněk Novák hypotetický příklad. Na sjezdovce naneštěstí srazila dítě, které i přes přilbu utrpělo slabý otřes mozku.

„Lyžaři, který někoho zraní, hrozí poměrně vysoké finanční náklady. I když v tomto případě by nebyly následky příliš vážné. Kdyby ale mělo dítě vážnější úraz, mohl být finanční dopad podstatně vyšší,“ říká.

Podle něj by v tomto případě hradila náklady na převoz dítěte a jeho ošetření zdravotní pojišťovna. Nicméně i ta by následně po paní Zdence požadovala proplacení celé sumy.

„Pokud by se navíc dítě uzdravovalo doma, což je pravděpodobné, musel by zůstat jeden rodič s ním, dočasně by se mu snížil příjem a rozdíl by opět mohl požadovat po paní Zdence, stejně jako bolestné. Pokud by došlo k horšímu zranění s trvalými následky, rodiče by požadovali po paní Zdence také sumu za snížení společenského uplatnění dítěte,“ dodává Zdeněk Novák s tím, že v posledním jmenovaném případě by se jednalo o sumu minimálně ve statisících.

Ochrana proti finančním rizikům spočívá v pojištění občanské odpovědnosti. Jednou z možností je celoroční pojištění, které se zpravidla vztahuje i na škody vzniklé při rekreačních sportech. Druhou překvapivě představuje cestovní pojištění, a to i pro lyžování u nás, protože obsahuje pojištění odpovědnosti. Součástí sice není pojištění léčebných výloh, protože tyto náklady jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, ale kromě úrazového pojištění obsahuje právě pojištění odpovědnosti za škodu. Sjednání cestovního pojištění na pár dní za rozumnou cenu se tak vyplácí jak při cestě na české, tak zahraniční hory.

„Pokud by se paní Zdence stala podobná nehoda za hranicemi, pak by jí pomohlo také pojištění odpovědnosti vztahující se na území mimo ČR. Nevýhodou může být nízký pojistný limit, tedy nejvyšší suma, jakou pojišťovna maximálně vyplatí. V rámci cestovního pojištění bývají tyto limity mnohem vyšší, nejen proto je na cestovní pojištění do zahraničí třeba vždy myslet,“ uzavírá Zdeněk Novák.

Ceny cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti si snadno porovnáte na Porovnej24.cz

Další tematické články: cestovní připojištění, subpage cestovní připojištění

 

Další článek: Jezdit do zahraničí lyžovat bez cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti je hazard »