« zpět na výpis článků

Peníze z druhého pilíře lze snadno převést do doplňkového penzijního spoření

Těm, kdo vstoupili do druhého penzijního pilíře, který byl letos zrušen, se nabízejí dvě možnosti, co udělat s naspořenými penězi. Mohou si je nechat vyplatit, anebo převést do spoření ve třetím pilíři důchodového systému – doplňkového penzijního spoření. „Porovnej24 nabízí jak srovnání cen ve třetím pilíři, tak i asistenci s jeho navýšením penězi ze zrušeného druhého pilíře,“ říká provozovatel serveru Porovnej24 Zbyněk Laisek.

penzisté

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Stále mnoho peněz ze zrušeného druhého penzijního pilíře leží dál na účtech penzijních fondů. Termín, do kdy museli dát klienti penzijních fondů ve druhém pilíři vědět, co budou chtít s penězi udělat, přitom vypršel již na konci září. Podle statistik ale celých pět procent účastníků zrušeného druhého penzijního pilíře prozatím neprojevilo zájem o své úspory.

„Penzijní společnosti nicméně slibují toleranci opozdilcům. Kdo i tak zaváhá, k penězům se dostane nejdřív po Novém roce. To je 4 500 z celkového počtu 84 500 střadatelů, kteří do druhého pilíře vstoupili,“ vysvětluje Laisek.

TIP: Srovnejte si zdarma doplňkové penzijní spoření

Zajímavé podle něj je ale i to, jak se lidé rozhodovali, co s naspořenými penězi udělají.

„Lidé volili nejčastěji převod na účet nebo výplatu složenkou, do třetího pilíře si nechalo naspořené prostředky převést 7,5 procent účastníků,“ říká.

Upozorňuje na to, že převedení prostředků z druhého pilíře do třetího je zřejmě tou nejrozumnější volbou, kterou lidé, kteří to myslí se spořením na penzi prostřednictvím důchodového systému vážně, udělat.

„Do druhého pilíře šli většinou lidé, kteří peníze mají, a ve druhém pilíři viděli možnost, jak si od státu vzít alespoň nějaké peníze, které odvádějí na pojistné odvody. Samozřejmě, že museli k tomu přidávat ještě i vlastní peníze. Druhý pilíř skončil. Těm, kteří do něj platili, bych doporučil, aby se pořádně podívali na svou účast ve třetím pilíři a pokud například do něj neodvádějí tolik, aby dosáhli na plnou státní podporu, navýšili své odvody,“ tvrdí Laisek.

V tomto podle něj může velmi dobře pomoci i kalkulačka Porovnej24.cz, která detailně porovnává aktuální nabídku penzijních společností a zaměstnanci jejího call centra komukoli odborně pomohou s navýšením odvodů do třetího pilíře tak, aby za změnu platil co nejméně, nebo vůbec a přitom se více zajistil na stáří.

„Těm účastníkům druhého, kteří oznámili, jak chtějí peníze vyplatit, penzijní společnosti peníze pošlou na účet. Těm, kteří o své peníze prozatím neprojevili zájem, převedou prostředky na příslušný finanční úřad. O své peníze nepřijdou, budou si o ně ale muset sami finanční úřad požádat,“ uzavírá Laisek.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: První pololetí 2016: Penzijní připojištění samo o sobě nyní nenese skoro nic »