« zpět na výpis článků

Penzijní reforma je okopírovaná ze zahraničí

Nový II. pilíř spoření na důchod je kopie zahraničí s několika změnami ala „česká cesta“.

 

Zavedení penzijní reformy

Penzijní reforma, která byla od ledna zavedena, není nic nového. Vychází z principů, které jsou uplatněny i v jiných zemích. ČR je jednou z posledních zemí, která penzijní reformu (tzv. druhý pilíř) zavádí. Jsou různé přístupy, jak se s deficitem peněz pro důchodce poprat. Důvodem, proč se v ČR s reformou otálelo nebyla jen politická nemožnost se dohodnout, ale i fakt, že jsme zemí, kde nejvíce lidí již nyní dobrovolně spoří v stávajících penzijních fondech. Masivní státní podpora, činnost penzijních fondů i specifický způsob fungování byly důvody proč k dnešnímu dni více než 4,5 miliónu obyvatel spoří v penzijních fondech. Jednou možností, asi nejčastější, je právě systém, který se zavádí u nás. Jeho podstatou je zavedení účtu, který je pouze Váš. Vy si na něj spoříte peníze (které se Vám snaží penzijní fond zhodnotit), Vy rozhodujete jakou strategii zhodnocení penzijní fond zvolí, Vy rozhodujete jak se k naspořeným penězům dostat. Že už tohle existuje? Ale jistě. Stávající dobrovolné spoření (tzv. třetí pilíř) funguje na podobném principu. Stát Vaše příspěvky dotuje. Dotovat bude. A tento třetí pilíř (s některými změnami) bude fungovat dále.

Druhý pilíř důchodové reformy

Penzijní reformaNavíc ale přibude druhý pilíř spoření na důchod. Funguje podobně. Budete mít vlastní účet na který můžete spořit. Budete na něj muset posílat navíc 2% své mzdy. K tomu dostanete od státu za odměnu 3% své mzdy, které Vám stát zdanil. Ty Vám budou poslány na Váš účet místo aby byly použity na důchody stávajících penzistů.

To znamená, že nyní platíte 28% ze svého platu na důchodce (díky tomu máte nárok na penzi od státu až se důchodového věku dožijete). Nově budete platit na penzisty pouze 25%. Zbylé 3% poputují přímo na Váš penzijní účet.

Další tematické články: Penzijní reforma, penzijní připojištění, Důchodové spoření

 

Další článek: Váš důchod bude almužna, nebo budou daně 40% z platu »