« zpět na výpis článků

Penzijní spoření se loni vyplatilo. Navyšte si měsíční příspěvek.

Peníze, které si lidé loni naspořili na důchod, se štědře zhodnotily. Banky je úročily od 1,3 do 2,29 procent. Letos se očekává podobný trend, proto se určitě vyplatí navýšit částku, kterou si měsíčně spoříte do *transformovaného fondu. 

penze

 
Podobně se fondům dařilo v roce 2012, ale kvůli vysoké inflaci ve výši 3,3 % výnos skončil v záporných číslech. V minulém roce byla inflace nižší, a to 1,4 %, což mělo na výnos pozitivní vliv. Předpokládá se, že v dalších letech na tom bude inflace také pozitivně, a proto může být velice výhodné navýšení měsíčního příspěvku na spoření.
 
* Co je to transformovaný fond? Jedná se o dřívější penzijní připojištění, které si lidé založili před rokem 2012. U tohoto spoření je výhodou, že se lidé nemohou dostat do mínusu a nepřijdou o žádné své peníze. Lidé si posílají peníze na účet společnosti, která jim je zhodnocuje.
 
Analytici předvídají, že výplaty státních důchodů budou za několik desítek let nízké, proto je důležité si na penzi dávat stranou z vlastních zdrojů a nespoléhat se jen na stát. Jen tak si zachováte dostatečnou kvalitu života v důchodovém věku. A kolik získáte při navýšení měsíčního příspěvku, vám ukážeme v naší kalkulačce penzijního spoření
 
penze

Další tematické články: penzijní připojištění, Penzijní reforma, Důchodové spoření

 

Další článek: Doplňkové penzijní spoření (DPS) - III. pilíř »