Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Pěší turistika, aneb fenomén, který dobývá svět

26.9.2019

Batoh na zádech, příjemně namožené svaly, cesta vlnící se kopcovitou krajinou a nezapomenutelné zážitky, které vám běžná plážová válečka prostě nedá. Pěší turistika se v poslední době stává novým cestovatelským trendem. Kam vyrazit za dobrodružstvím, kolik vás to bude stát a čím vás může cesta obohatit?

Pěší turistika, aneb fenomén, který dobývá svět
7 minut čtení
Cestovní pojištění, Životní styl

Zažili ledasco - od potápění v Rudém moři po jízdu na slonovi na Srí Lance. Přesto když vyzkoušeli pěší pouť, stala se pro ně nezapomenutelným životním zážitkem, který svou intenzitou předčil veškeré přechozí cestovatelské zkušenosti. Tak svůj pěší zážitek popisuje řada cestovatelů, kteří byli odkázáni několik dnů (nebo týdnů) pouze na vlastní nohy.

V tomto článku se na tento styl trávení dovolené zaměříme podrobněji.

Proč je pěší turistika nyní tak populární?

Určitě na svém Facebooku nebo Instagramu máte aspoň jednoho člověka, který sdílel své zážitky z pěšího treku. Fotografie krajiny zalité světlem zapadajícího slunce, nohy obuté v trekových sandálech a pocit naprosté svobody, dýchající z každé takové fotky.

Stále více lidí mění pobyt v čtyřhvězdičkovém hotelu v Egyptě za putování do Santiaga de Compostela, Viu Francigenu nebo jen kratší trek po České republice. Co je k tomu vede?

  • Touha najít sám sebe. Pěší putování má výrazný psychologický vliv na mozek a umožní člověku soustředit se na sebe a utřídit si tak své myšlenky. Spoustě lidem pěší trek naprosto změnil život a po jeho skončení se rozhodli k nějakému zásadnímu kroku - změně kariéry, práci na vlastním životním snu, založení vlastního byznysu, napsání knihy nebo urovnání rodinných vztahů.
  • Možnost potkat nový typ lidí. Jste znudění zhýčkanými turisty, které každé léto potkáváte v hotelovém resortu? Na treku narazíte na úplně jiný typ lidí. Pouť se většinou rozhodnou absolvovat ti, kteří hledají hlubší smysl života. Spousta cestovatelů má zkušenost s tím, že jim pěší turistika umožnila poznat spoustu inspirativních lidí s fascinujícími životními příběhy.
  • Fyzická aktivita. Určitě už jsme slyšeli o tom, že člověk by měl denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Ale jak je nachodit v běžném životě, kdy člověk výraznou část dne stráví u pracovního stolu? Pěší turistika člověku umožňuje dopřát si po delší dobu pohyb, který je lidskému tělu nejpřirozenější. Pro mnohé poutníky je trek výzvou, na kterou jsou hrdí do konce života - například zdolat 400 kilometrů za čtrnáct dní je určitě mnohem zajímavější počin, než strávit dva týdny poléháváním na pláži.
  • Pocit štěstí. Přiznejme si to - současný styl života je poněkud předimenzovaný. Spousta pracovních i osobních úkolů v běžném pracovním dni, a poté „relax“ u televize nebo počítače, kde se míhá jeden obraz za druhým. Řada lidí je překvapena, jak moc si odpočinuli při jednoduchém stylu života, který je pro pěší pouť typický. To, že je člověk odkázaný pouze na omezenou rychlost svých nohou, mu umožňuje si krajinu více užít, zbavit se nastřádaného pocitu napětí a zvýšit svůj pocit štěstí.

Tipy na nejlepší treky v Evropě

Camino de Santiago

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších treků světa. Vede Španělskem a končí ve městě Santiago de Compostela. Přestože cíl je jen jeden, Camino de Santiago sestává z více než pěti tras o různých délkách. Nezáleží na tom, zda člověk chce být na treku týden, nebo měsíc - vždy si může zvolit určitou trasu, nebo její součást. Nejznámějšími trasami je Francouzská, Portugalská cesta a Severní cesta.

Jak je to na této cestě s ubytováním? Na všech trasách se nachází množství veřejných ubytoven (albergue), ve kterých může cestovatel za 5 - 10 euro na noc přenocovat. Na treku se najde i dostatek hotelů a penzionů pro ty, kteří touží po více soukromí.

A jak to na cestě vypadá? Tato pěší pouť vám nabídne třeba takové výhledy,

  

Tip! Láká vás pěší turistika v cizině? A věděli jste, že díky našim aktuálním slevám vám můžeme nabídnout cestovní pojištění od 7 Kč/den?

Porovnat ceny cestovního pojištění

GR 20

Máte chuť si při výšlapu dát pořádně do těla? GR 20 na středomořském ostrově Korsika patří k nejnáročnějším evropským trekům. Jedná se o 200 kilometrovou cestu, vedoucí drsnými korsickými Alpami. Čekají vás na ní divoká skaliska, strmé svahy i průzračná horská jezera.

Tato cesta vám zabere zhruba dva týdny. Pokud si na absolvování této nesnadné cesty netroufáte, můžete zdolat jenom její část. Tato trasa je totiž v polovině rozdělena železniční stanicí Vizzavona.

Zdroj: zuiderhuis.be

Via Francigena

Jedná se o nejstarší křesťanskou poutní trasu, nicméně tento trek lidé v dnešní době zdolávají i z nenáboženských důvodů. Jedná se o méně náročný trek než GR 20, ale zároveň budete potřebovat větší fyzičku, než na Caminu. Cesta začíná v anglickém Canterbury a vede přes Francii a Švýcarsko do Itálie. Většina lidí však z časových důvodů zvolí pouze italskou část.

Na této cestě vás čeká nádherná italská krajina plná vinohradů, zelených kopců a historických měst. Trasa totiž vede přes řadu historických měst, například Sienu, Lucca, Saint Gimignano. Cílem trasy je Řím, ve kterém se vyplatí strávit aspoň dva dny.

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Pojištění storna zájezdu
19.1.2020

Možná jste si zrovna zarezervovali drahý zájezd do ciziny a trnete hrůzou při pomyšlení, že na poslední chvíli onemocníte a nebudete se moct pobytu zúčastnit. Na tento problém však existuje řešení, které se jmenuje pojištění storna zájezdu.

thumb
Tipy na úsporné osvětlení, aneb jak svítit levně a stylově
17.1.2020

Možná žijete v domnění, že vaše domácí osvětlení je energeticky šetrné a nevysaje vám moc elektřiny ze zásuvky (a peněz z peněženky). Jste si však jistí, že máte ve svém domově skutečně to nejúspornější osvětlení, jaké na trhu existuje?

thumb
Kam na lyže s dětmi, aneb kde najdete ty nejlepší rodinné ski areály?
15.1.2020

Milujete zimní radovánky a chcete lásce k lyžování naučit i své potomky? Shromáždili jsme pro vás nápady, kam na lyže s dětmi. V těchto areálech se bude líbit vám i vašim ratolestem.

thumb
Ručení další nemovitostí při hypotéce: jaké jsou výhody a úskalí tohoto řešení?
13.1.2020

Spousta zájemců o vlastní bydlení má v dnešní době nízké šance na jeho získání. Cestu k jejich vysněnému bytečku či domku jim znemožňují hned dvě monstrózní překážky — vysoké ceny nemovitostí a nutnost mít naspořeno určité procento vlastních zdrojů.…