« zpět na výpis článků

Pět kroků ke změně dodavatele energií

Aktuální srovnání cen energií a podmínek smluv na jejich dodávky nabízí Porovnej24.cz. Změna dodavatele nemusí být náročná. Při hledání úspor se vyplatí být aktivní. Zde je návod, jak na to.

distribuční sazba

 elektřina  Srovnejte ceny elektřiny    plyn  Srovnejte ceny plynu

 

Vše začíná smlouvou se stávajícím dodavatel. Důležité je, zda je uzavřena na dobu určitou, nebo neurčitou. Pokud je uzavřena na dobu určitou, změna dodavatele i s výhodnější nabídkou se nemusí vyplatit, protože vypovězení smlouvy stávající dodavatel „ocení“ tučným penále. Pokud máte smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou, stačí přečkat většinou dvouměsíční výpovědní lhůtu – pak si na stávajícím dodavateli vymoci výhodnější podmínky a ceny, anebo ho prostě vyměnit.

Zajímejte se proto o to, jak dlouho dopředu je nutné podat nesouhlas s prodloužením smlouvy a všechny dokumenty včas vyplňte. V opačném případě vám totiž společnost smlouvu automaticky prodlouží a to minimálně na další rok.

„Pokud chcete být vždy perfektně informovaní, kontrolujte si výhodnost své smlouvy každý rok a to ideálně bezprostředně po vyúčtování. Ověřte si, zda vaše roční výdaje odpovídají smluveným podmínkám a porovnejte svoji fakturu s nabídkami jiných dodavatelů,“ říká analytičky energetického trhu Porovnej24 Veronika Balšánová.

Pro zjištění aktuálně nejvýhodnějších nabídek a jejich srovnání doporučuje využít Porovnej24.

TIP: Srovnejte si ceny elektřiny, abyste našli to nejvýhodnější pro vaši peněženku

Ani v případě, že naleznete výhodnější nabídku dodávky energií, nejednejte zbrkle. Lákavé úspory v podobě desítek procent ročně totiž nemusí být vždy reálné. Cena energií se totiž vždy skládá ze dvou částí. Zatímco obchodní složka ceny energie se skutečně může snižovat a dodavatel ji může ovlivnit, státem regulované položky, které každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad ovlivnit nelze.

„V případě plynu tvoří regulované položky zhruba 25 procent z celkové ceny, v případě elektřiny se ale může jednat až o 70 procent z ceny, ušetřená částka tak nemusí být zdaleka tak vysoká, jak se může na první pohled zdát. Pokud vám tak nový dodavatel slibuje, že ušetříte až 10 procent z částky, kterou platíte dnes, uvědomte si, že šetření se týká pouze jedné složky z celkové ceny energií,“ vysvětluje Balšánová.

Na podmínky a možný vývoj ceny je dobré se ptát dopředu. Některé společnosti totiž na možnost zvýšení regulovaných položek vůbec neupozorňují. I přes zdánlivě výhodnější nabídku se tak může stát, že zákazník nakonec zaplatí za energie více. Každý druh nové smlouvy přináší určité výhody a nevýhody. Smlouvy na dobu určitou mohou lákat dočasně nižší cenou energií, doba zvýhodněných cen je ale často velmi krátká a po jejím skončení zaplatíte standardní cenu.

„Někteří dodavatelé nabízejí dlouhodobou garanci fixace ceny, která zůstane nezměněná bez ohledu na vývoj trhu. Tato varianta je vhodná zejména pro lidi, kteří hledají jistotu a nevadí jim, že za několik měsíců jejich tarif nebude ten nejvýhodnější,“ upřesňuje Balšánová.

Uživatelé, kteří sledují dění na trhu a hledají vždy tu nejlepší nabídku, naopak ocení smlouvy na dobu neurčitou, které umožní zákazníkovi odejít v podstatě kdykoliv. Ukončit odběr je tak možné kvůli jiné konkurenční nabídce, ale i v případě zvýšení ceny komodity nebo změny podmínek. Pokud nevíte jakého z dodavatelů energií zvolit, všímejte si i dalších výhod, které vám jednotlivé společnosti nabízejí. Ohled tak berte na rozsah poskytovaných služeb, administrativní poplatky, smluvní pokuty i výpovědní podmínky. Zvažte také, jaké bonusy vám daná společnost může nabídnout.

Další tematické články: elektřina, ceny energií, srovnání ceny elektřiny

 

Další článek: Dodavatelé energií zlepší vyúčtování svých služeb »