« zpět na výpis článků

Pětina Čechů se doma hádá o peníze

Každý druhý pár spravuje rodinné finance společně. Debaty o penězích jsou nepříjemné pro tři z deseti párů a u jednoho z pěti párů se diskuse o penězích vždy zvrhne v ostrou hádku. „Ani se nedivím. I na Porovnej24.cz vidíme, že mnozí lidé hospodaří nadoraz,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

spoření

  penze   Srovnat nabídky spořících účtů

 

Finanční situace domácnosti a hospodaření s penězi totiž patří mezi nejčastější důvody hádek mezi partnery. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, kterého se zúčastnilo více než tisícovka respondentů.

Z průzkumu vyplynulo, což potvrzují i naši klienti, že veškeré finance sdílí polovina českých párů. U třetiny párů má pak každý z partnerů svůj vlastní účet a na chod domácnosti a společné výdaje se oba skládají,“ říká Zbyněk Laisek.

Jak vlastní účet, tak i společný má zhruba každý sedmý až osmý pár. U dvou párů ze sta vydělává jen jeden z partnerů, který tak financuje vše. Každý druhý pár, kde partneři nemají jen společný účet, se na nákladech za bydlení a stravu podílí stejnou částkou bez ohledu na výši příjmů, druhá polovina se sice podílí na nákladech také společně, ale zároveň ten, kdo vydělává více, také více přispívá.

„Rodinné finance, respektive objem peněz, který jde do společného rozpočtu, spravují v téměř třech pětinách rodin oba partneři společně. Pokud je řídí jen jeden z nich, vede je téměř v polovině případů ten, který lépe rozumí číslům a matematice, a ve čtvrtině ten z partnerů, který dělá většinu nákupů. Jen u devíti ze sta párů rozhoduje o financích partner s vyššími příjmy,“ dodává Laisek.

Ať už spravují finance oba partneři, nebo jen jeden z nich, občas je potřeba řešit některé záležitosti společně. Nepříjemné pocity u toho někdy zažívá 27 procent lidí. Téměř vždy nepříjemné je řešení financí pro tři lidi ze sta a zhruba jedno procento se o financích s partnerem raději vůbec nebaví. Nezřídka navíc debata o penězích vyvrcholí hádkou. Pětina domácností je zažívá relativně často, třetina výjimečně, tvrdí průzkum.

„Problém je i v tom, že lidé se ve financích příliš neorientují. Ztrácejí mnoho peněz na špatně sjednaných úvěrech a to třeba i jen na kreditní kartě. Platí více, než musejí, za energie a neznají pořádně ani své pojišťovací smlouvy, natož aby věděli, která pojišťovna nebo banky nabízí své služby a produkty nejvýhodněji,“ krčí rameny Zbyněk Laisek.

Podle něj tím české domácnosti ztrácejí mnoho peněz, které by mohly využít jinak. Přitom úplně postačí, aby si před sjednáním jakéhokoli finančního produktu srovnali prostřednictvím Porovnej24 ceny a podmínky na trhu, jeho prostřednictvím produkt uzavřeli, anebo alespoň vyzbrojení aktuálními informacemi o nabídce na trhu, šli na svou banku nebo pojišťovnu s žádostí o lepší podmínky.

Další tematické články: spořící účet, spoření, penzijní připojištění

 

Další článek: Jednoprocentní úročení spořicího účtu vzdala další banka »