« zpět na výpis článků

Povinné ručení je třeba řešit, i v době, kdy auto zdědíte

Zemře vám blízká osoba. Vy po ní zdědíte automobil. Přitom čekáte na vyřízení dědického řízení. Je dobré vědět, že ve chvíli, kdy vůz nemá zaplacené povinné ručení, částka pokuty, kterou zanedlouho zaplatíte, se za osobní auto pohybuje v rozmezí od 50 do 70 korun denně.

povinné ručení

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

 

V případě, že není uhrazeno povinné ručení za celý kalendářní rok, suma může činit až 25 tisíci,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24.cz Zdeněk Novák.

Vzpomíná na klienta Porovnej24, kterému zemřel otec, vlastník staršího automobilu, jehož povinné ručení bylo potřeba uhradit krátce po jeho smrti. Veškerý majetek po zemřelém šel do dědického řízení, které trvalo bezmála rok, přitom nebylo předem zřejmé, komu z dědiců automobil připadne. Auto nakonec získal klient Porovnej24. Když byl vyzván k doplatku pokuty do garančního fondu, nestačil se divit. Pokuta činila více než 23 tisíc, což byl zhruba dvojnásobek zbytkové ceny vozu.

„Zákon hovoří jasně, povinnosti vlastníka vozu vykonávají dědicové až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví. Laicky řečeno – všichni dohromady musí uhradit povinné ručení a teprve po skončení dědického řízení přechází tato povinnosti na nového majitele." vysvětluje Zdeněk Novák.

Podle něj přitom naštěstí ale vždy platí, že pokud je původní výše pojistky příliš vysoká, lze automobil zemřelého pojistit u jiné pojišťovny.

„Především u starších lidí se velmi často setkáváme s pojistkami, které platí už dlouhá léta, a protože si nikdy nezjišťovali ceny u konkurence, jsou klidně i dvakrát tak vysoké, než je současná on-line nabídka. Ale platí to i pro mladší ročníky, kteří nehledají výhodnější cenu a zaplatí to, co si jim pojišťovna řekne," dodává Novák

Co se týče dědictví, upozorňuje na to, že jakmile dědictví po zemřelém jednou přijmete, získáváte tak nejen majetek, ale i jeho případné dluhy.

„I když i zde se v případě, že za auto nechcete platit povinné ručení, dá najít řešení. Buď odevzdáte registrační značek a osvědčení o registraci vozidla do depozitu na registru vozidel, takovýto automobil však nebude smět na silnici,“ říká Novák.

Lepším řešením je tak podle něj včasnou úhradou povinného ručení za zemřelého majitele věc vyřešit. Na Porovnej24 získáte srovnání nabídek za dvě minuty a průměrná úspora klientů srovnávače při výběru stejně kvalitního, ale levnějšího povinného ručení je 2 100 korun ročně.

„S námi ušetří 91 procent řidičů, kteří se na nás obrátí,“ uzavírá Novák.

Další tematické články: povinné ručení

 

Další článek: Jezdit bez povinného ručení je nejen nezákonné, ale řidiče může i finančně zruinovat »