« zpět na výpis článků

Pozor, povinné ručení teď musíte vybírat pečlivě!

Ceny povinného ručení rychle stoupají, rozdíl mezi jednotlivými nabídkami povinného ručení je opravdu výrazný. Neplaťte zbytečně moc a pečlivě si vyberte, kde si povinné ručení sjednáte.

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

 
Podle České asociace pojišťoven vzrostly ceny povinného ručení za poslední rok o 7 %. To platí ale jen pro bezproblémové řidiče. Rizikovým (bourajícím) a mladším řidičům se povinné ručení prodraží až o 100 %. Nejde tedy o malé částky. Před sjednáním povinného ručení je důležité pečlivě si porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. „Nárůst ceny povinného ručení mimo internet je ještě výraznější. Zatímco v roce 2013 zaplatil klient za roční povinné ručení průměrně 2 504 Kč, letos v říjnu ho povinné ručení stálo už 3 007 Kč, tj. růst ceny o 20 %,“ analyzuje situaci na trhu povinného ručení Martin Špaček ze společnosti Financial Solutions and Services.

Je povinné ručení nezbytné?

Každý majitel nebo spolumajitel registrovaného motorového nebo přípojného vozidla, je ze zákona povinen uzavřít povinné ručení. Pokud povinné ručení neuzavřete, hrozí vám pokuta až do výše 40 000 Kč a dočasný zákaz řízení. Navíc za každý den, kdy není vozidlo pojištěno, zaplatí majitel příspěvek České kanceláři pojistitelů ve výši od 20 do 300 Kč denně, podle druhu vozidla. Konkrétně u osobních aut jde o 50 nebo 70 Kč denně, dle objemu válců. A když nebudete mít navíc povinné ručení uzavřené a způsobíte někomu vozidlem škodu na zdraví nebo majetku, musíte mu ji uhradit ze svého a může vás to stát i miliony korun (v případě způsobení závažné nehody).

Co za vás povinné ručení uhradí?

Povinné ručení za vás uhradí věcné škody, škody vzniklé na zdraví (včetně nákladů na léčbu) nebo usmrcením, ušlý zisk a náklady na právní zastoupení poškozeného. Povinné ručení ovšem hradí jen škody, které vznikly poškozenému, nikoli odpovědnému subjektu.

Na co si dát při výběru povinného ručení pozor?

Nabídky povinného ručení se mezi sebou velmi liší, a to nejen cenou, ale i rozsahem asistenčních služeb, možností připojištění nebo například výší limitů pojistného plnění. Cenu povinného ručení tedy ovlivňují nejen kategorie, zdvihový objem válců a výkon motoru vozidla, věk, bydliště a škodní průběh pojistníka (systém bonusů a malusů), ale i rozsah asistenčních služeb a doplňkových pojištění. 
 
Srovnat jednotlivé nabídky povinného ručení si můžete ZDE.  
 

  povinné ručení   Srovnat ceny povinného ručení

Další tematické články: povinné ručení, pojištění, havarijní pojištění

 

Další článek: Růst ceny povinného ručení pokračuje »